Zůstaň v kondici!
21.3.2020
Vážení přátelé, veslaři a veslařky,
opatření spojená s koronavirem zasáhla každého z nás. Místo veslování a sportu vůbec řešíme nyní zcela jiné problémy.
Loděnice jsou zavřené, společné tréninky zrušeny, není prakticky kam jít za sportem.
Díky nedobré situaci se ruší nebo odkládá jedna regata za druhou a nikdo nedokáže s jistotou předpovědět, za jak dlouho se všechno vrátí k normálu.
Zkrátka a dobře, žádné pozitivní zprávy.
Co naplat, situace je taková, jaká je a my přeci nejsme žádné květinky a nebudeme hořekovat a trápit se něčím, co můžeme pozitivně ovlivnit jen tak, že budeme férově dodržovat hygienická pravidla.
Dnes ani zítra žádné závody a kontrolky nezmeškáte, nic zásadního vám v následujících dnech karantény neuteče.
Aby vám ten koronavirový čas lépe utekl a zůstali jste stále ve formě, moji zapálení kolegové pro vás připravili virtuální program: „Zůstaň v kondici“.
Jde o kombinaci doporučeného domácího cvičení (včetně ukázkových videí) a pro ty, kteří mají přístup k trenažéru, i balíček tréninků, výzev a hecování.
Podrobnosti najdete v textu níže a na našem FB nebo instagramu.
Kromě toho rádi uvítáme jakoukoliv vaši iniciativu a nápady, jak zůstat ve formě.
Přeji vám všem v této složité době pozitivní mysl, trpělivost a dobrou náladu.
A makejte!!
Zdraví,
Dušan Macháček
Zůstaň v kondici!
Co dělat, když zrovna nemůžeš trénovat na loděnici a nepatříš mezi šťastlivce, kteří mají doma veslařský trenažér nebo alespoň rotoped? Snaž se neztratit kondici, na které jsi tvrdě pracoval několik měsíců. Připravovat se lze i doma.
Potřebuješ dál rozvíjet vytrvalostní a silové schopnosti, ze kterých budeš těžit za měsíc, nebo i za několik měsíců.
Mnoho trenérů neztrácí elán a dál usilovně pokračují v přípravě, za což jim patří velký dík a uznání. V první řadě se řiď rady svého trenéra a dbej nastavení jeho tréninkového plánu.
V příštích dnech budeme také přinášet tréninkové tipy na náš, s čímž jsme již začali.
Do domácí přípravy můžeš zařadit dlouhý trénink na nízké intenzitě zaměřený na rozvoj vytrvalosti, nebo trénink zaměřený na rozvoj silových schopností. Pro vytrvalostní trénink vybírej jednoduché a různorodé cviky, které dokážeš dělat delší dobu. Pro trénink zaměřený na rozvoj síly vybírej takové cviky, které zatěžují zejména svaly potřebné pro veslování.
Zařazené cviky obměňuj, aby cvičení nebylo nudné a abys zapojil více svalů. Důležité je i správné zahřátí před tréninkem a strečink po tréninku. Pravděpodobně budeš při tomto cvičení používat i trochu jiné svaly než v běžném tréninku. Absence zahřátí či protažení by pak mohla vést k přetížení, v horším případě i ke zranění některých svalů.
Neváhej s pokračováním v tréninku, ať se můžeš vrátit silnější a rychlejší.