Litoměřické veslování ztratilo další legendu, zemřel Václav Vébr
16.5.2024
Ve věku úctyhodných 97 let odešel 11. května pan Václav Vébr. Veslař, který na přelomu 40. a 50. let minulého století sbíral úspěchy v litoměřickém dresu pod trenérským vedením Josefa Straky, aby se po skončení aktivní veslařské činnosti stal funkcionářem klubu a na dlouhá desetiletí správcem jeho lodního parku.
Vyučený nožíř prožil dětství v centru Litoměřic, válečná léta ve „vyhnanství“ v Terezíně a Roudnici nad Labem, aby se po válce do Litoměřic s rodinou vrátil, pokračoval v otcově řemesle. Také si zamiloval veslařský sport a areál veslařského klubu na Střeleckém ostrově, kde uplatnil nejen své sportovní ambice, ale také neuvěřitelnou řemeslnou zručnost při opravách lodí, vesel a dalšího sportovního vybavení, ale i například při stavbě krbu v areálu.
Oddanost veslařskému sportu ocenili u Václava Vébra také představitelé Českého veslařského svazu, jehož byl jmenován čestným členem a právě pan Vébr je důkazem toho, že uznání veslařské veřejnosti si člověk nezaslouží jen ziskem medailí na světových soutěžích, ale i každodenní poctivou prací ve prospěch milovaného klubu a veslařského sportu.
Václav Vébr byl pro litoměřické veslování symbolem životního elánu a lásky ke klubu i veslování samotnému. Až do neuvěřitelných 90ti let působil jako kurátor v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích, v těsném sousedství domu, kde se v mládí učil nožířskému řemeslu a s rodinou bydlel. Ještě v letošním roce byla cílem jeho procházek často právě loděnice veslařského klubu Slavoj Litoměřice.
Vzpomeňme společně na Václava Vébra s láskou, kterou si zasloužil a uchovejme vzpomínku na jeho úsměv, laskavé oči, šikovné ruce, a hlavně na jeho zlaté srdce.
Čest jeho památce.