Ve finále tři české lodě

25.8.2006

25.08.2006 16:10 - E t o n - Párová čtyřka David Jirka, Milan Doleček, Václav Chalupa, Tomáš Karas se na mistrovství světa ve veslování v anglickém Etonu ukáže ve finále. Vítězové Světového poháru obsadili v semifinálové jízdě stejně jako v rozjížďce třetí místo a v neděli pojedou o medaile. V boji o cenné kovy naopak bude chybět dvojskif lehkých vah Jan a Ondřej Vetešníkové.

Párová čtyřka se na třetím místě za ruskou a německou posádkou držela prakticky hned od startu. V polovině trati začali zrychlovat Estonci a postup českého kvarteta, svěřenců trenéra Sergeje Kruťjakova, byl krátce ohrožen. Stanovené tempo ale neudrželi Němci a česká čtveřice bez problémů dojela třetí za Estonci a olympijskými šampiony z Atén Rusy.
"Bylo to velice těsné. Po rozjížďkách jsme ale spokojeni, protože ta nebyla podle našim ideálních představ. Na druhou stranu soupeři, na které jedeme, mění svůj styl jízdy," uvedl Chalupa.

Dokumentoval to na případu Estonců, kteří v první jízdě od startu začali rychle a všem ujeli, v pátek ale jeli s odlišnou taktikou a o postupu rozhodli až ve finiši. "Nevíme, co od nich čekat. Rusové naopak jeli tak, jak jsme očekávali," řekl Chalupa, podle kterého jsou hlavními favority Poláci, obhájci zlatých medailí ze šampionátu v Gifu.

Bratři Vetešníkové začali hodně směle a na prvním i druhém mezičasu se překvapivě drželi v čele. Na druhém kilometru se ale bronzová posádka z letošního světového šampionátu do 23 let propadla a nakonec dojela šestá. "Podali ale sympatický výkon," pochválil je reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška v komentáři pro Českou televizi. Veslaři pražské Dukly do semifinále nevstupovali jako favorité a případný postup do finále by byl překvapením. "Nikoho z těchto soupeřů ještě v letošní sezoně nedokázali porazit a každý případný skalp by byl úspěchem," řekl Panuška.

V pátek se závodníci museli vyrovnávat se zcela odlišnými podmínkami. Na rozdíl od předchozího dne totiž v dějišti olympijských her v roce 2012 nefoukal silný vítr a hladina byla klidná. "Už jsem několikrát říkal, že veslování dělám proto, že je to sport, který se dělá v přírodě. Je možná občas trochu smutné, že se na nejdůležitější závod zkazí počasí a trochu hraje roli i štěstí. Nedá se s tím ale nic dělat, musíme se s tím popasovat," uvedl osmatřicetiletý Chalupa.

V sobotu budou na jezeře Dorney bojovat o medaile skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková. Další čtyři české lodě se představí v B-finále.
O sedmé až dvanácté místo pojede skifař lehkých vah Michal Vabroušek, ženský dvojskif Gabriela Vařeková, Jitka Antošová, dvojka bez kormidelníka Jan Schindler, Jakub Makovička a čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Jakub Zof, Petr Vitásek, Jakub Gruber.

Zdroj - IDnes

Víkendové boje o medaile vysílá z Etonu přímo ČT 4. Knapková jede finále už v sobotu v 13.25 h, Synek o patnáct minut později a párová čtyřka se představí v neděli v 15.45 h. "Máme ve hře stejné lodě jako loni v Gifu a znovu jsem přesvědčen, že ze tří želízek nějaká medaile vyjde a doufám, že nebude jediná. Na finále určitě mohli dosáhnout i Vabroušek a ženský dvojskif, jenže měli trochu smůlu a vidím u nich reálnou šanci urvat alespoň 7. místo," řekl Panuška.

Zdroj - Novinky

Zítřejší finálové jízdy vysílá Česká televize na programu ČT4Sport od 12.00 hodin. Rovněž přenos na Eurosportu.