Václav Chalupa na italském veslařském webu
8.4.2008
V souvislosti se startem dvojky bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička na regatě v italském Piedilucu, vyšel dnes na oficiálním webu italské veslařské federace rozhovor právě s Václavem Chalupou. Přechod dlouholetého skifaře na nepárové veslo vzbudil nejen v Itálii velkou pozornost, proto se rozhodli italští novináři legendu našeho veslování vyzpovídat.
- Narodil jste se v roce 1967 a od třinácti let závodíte. To je 28 let, jste se svými výsledky spokojen ?
S výsledky jsem samozřejmě spokojen, ale stále je tu věc, která mi chybí a to je zlatá medaile…..
- Čeho chcete ve veslování ještě dosáhnout ?
Kvalifikovat se do Pekingu a zde zakončit kariéru co nejlepším výsledkem.
- Jste účastníkem pěti olympiád (1988 Soul, 1992 Barcelona, 1996 Atlanta, 2000 Sydney a 2004 Atény), to je 20 let. Jak se za tu dobu OH změnily ?
Každá olympiáda byla odlišná, samozřejmě jiný pohled má na OH nováček a jiný zkušený závodník. Z hlediska výsledků pro mě byla nejlepší Barcelona 1992.
- Po OH v Soulu 1988 jsme vás mohli vidět jako párového veslaře na skifu, dvojskifu či párové čtyřce. Na loňském ME jste se neočekávaně objevil v osmě a na regatě v Piedilucu jedete dvojku vez kormidelníka. Proč ten přechod a preferujete párové či nepárové veslování ?
Celou mou sportovní kariéru jsem byl párový veslař, před ME 2007 se nejlepší čeští veslaři sešli na osmě a tato změna byla, jak již víte, velice úspěšná…
V českém párovém veslování došlo před Pekingem k celé řadě změn v sestavách posádek, bohužel některé věci jsem cítil jinak, proto jsem se rozhodl jít jako již mnohokrát svou cestou. Dvojka se je pro mě jedinou možností účasti na OH v Pekingu. Nepreferuji párové či nepárové veslování, myslím si, že je pouze dobré či špatné veslování.
- Dvojka bez kormidelníka je považována za nejtechničtější disciplínu. Jaký je váš názor ? Jak se Vám v této disciplíně vesluje ?
Pro dvojku bez kormidelníka jsem se rozhodl před dvěma měsíci a poprvé v životě jsem si tuto disciplínu vyzkoušel. Opravdu si myslím, že je to nejtechničtější disciplína a je to pro mě velká změna.
- Můžete popsat rozdíl v tréninku a závodění dvacetiletého a čtyřicetiletého veslaře?
Ve čtyřiceti trénuji stejně tvrdě jako ve dvaceti, ale musím věnovat více času relaxaci. Veslování se za dvacet let změnilo, je teď rychlejší a mnohem agresivnější.
- Jaké jsou vaše nejbližší cíle ?
Vítězství v Piedilucu a postup na OH v Pekingu na dvojce bez kormidelníka.
- Jak vidíte vaši budoucnost ?
Nedovedu si představit svůj život bez veslování, synovi Václavovi je 14 a minulý rok začal veslovat…..