V lednu proběhl první sraz sportovců zařazených do projektu Talent ID
31.1.2020
V prosinci minulého roku proběhlo I. kolo testování adeptů na zařazení do projektu Talent ID. Dle výsledků zátěžového testu spiro-ergo a tělesných parametrů byli v první vlně nominováni následující sportovci:
Jan Tichý – VK Slavia
Alex Karonis – VK Slavia
Antonín Mestek – VK Slavia
Martin Ježek – SVK Břeclav
Oleg Touš - Bohemians
Hugo Růžička – ČVK Praha
Filip Brůna – SK Hamr
Václav Kostříž – ČVK Pardubice
Jakub Formánek – Lokomotiva Nymburk
Vítězslav Mík – Jiskra Třeboň
Vilém Prázný – VK Blesk
Na prvním společném srazu vybraných sportovců, který se uskutečnil od pátku do neděle 17.- 19. ledna 2020 v areálu armádního sportovního centra na Julisce v Praze 6, se sešli všichni pozvaní sportovci kromě Viléma Prázného. Úvodního slova se ujal ústřední trenér ČVS Jakub Makovička, který mladým veslařům i jejich rodičům představil dlouhodobý program projektu Talent ID včetně dvou koordinátorů.
Hlavním Centrálním koordinátorem byl vedením ČVS vybrán účastník olympijských her v Londýně a Riu Jiří Kopáč. Regionální koordinátor pro Moravu je dvojnásobný medailista z Mistrovství světa juniorů Jakub Litera. Oba tak mohou vybraným závodníkům předávat své bohaté zkušenosti.
Od pátečního večera až do neděle se účastníci srazu téměř nezastavili. Postupně absolvovali několik tréninků v posilovně, na atletickém oválu, v bazénu a hlavně na veslařském trenažéru. „Vše probíhalo stylem seznámení se s technikou daného sportu + lehký trénink. Na každý jednotlivý sport byl k dispozici specialista - trenér, který se snažil vše individuálně vysvětlit,“ popsal průběh soustředění Jiří Kopáč.
A jak se sportovní víkend líbil samotným veslařům? Na to nám odpověděl jeden z nich, Jan Tichý: „ID talent se mi principově dost zamlouvá, že připraví mládež, která má parametry. Ale zároveň ještě není na míru srovnatelná s SCM mládeží. Přesně to, co jsem potřeboval (techniku u prováděných cviků, které jsou dost důležité pro veslování), se mě pokoušeli za víkend naučit.“ Syn Martina Tichého, účastníka Olympijských her 1988 v Soulu, si pochvaluje také prostředí na Julisce: „Zázemí bylo skvělé a všechno, co jsme potřebovali, tak zde nechybělo. Dost do nás tlačili naprosto pravdivou myšlenku o tom, když budeme makat, ale technika nebude dobrá, tak to bude kontraproduktivní. S čímž souhlasím, a díky tomu byl také první víkend zaměřen jenom na techniku.“
Mladý veslař Slavie Praha našel i další klady svého zařazení do projektu Talent ID: „Jedna z dalších věcí je aplikace training peaks, která nám dost ulehčuje komunikaci mezi trenérem a mnou. Tréninky se zde ukládají a jakkoliv mi to trenér může komentovat. Za což jsem rád, protože se soustředí samostatně na mě. A poslední věc, za kterou jsem rád, je Garmin pás, který měří srdeční tep přesněji než samotné hodinky. Celkově jsem za tento projekt rád a doufám, že mi pomůže.“