21.7.2022

Letošní jednotlivé závody SP se konaly v Bělehradě, Poznani a Lucernu. Některé země se zúčastnily všech tří, jiné jen jednoho. V mnoha disciplínách se v Lucernu bojovalo o konečné pořadí.

V každé disciplíně a závodě Světového poháru získává nejvýše umístěná loď z dané země následující body, které se sčítají. Vyhlašuje se vítězná země v disciplíně a konečné pořadí pro první tři místa za stát.

1. místo - 8 bodů, 2. místo - 6 bodů, 3. místo - 5 bodů, 4. místo - 4 body, 5. místo - 3 body, 6. místo - 2 body, 7. místo - 1 bod.

Celkové prvenství v seriálu Světového poháru 2022 si odvezlo Nizozemsko, které získalo celkem 141 bodů (z toho 68 v Bělehradě, 72 v Poznani a jeden v Lucernu). V těsném závěsu za ním se umístila Velká Británie se 135 body (73 z Bělehradu a 62 z Lucernu), třetí skončila Čína (47 z Bělehradu, 34 z Poznaně a 25 z Lucernu).

Celkově se do bodovací tabulky dostalo 35 národů z 56 zúčastněných. Devět národů získalo body na všech třech světových pohárech: Nizozemsko, Čína, Polsko, Německo, Švýcarsko, Chorvatsko, Česká republika, Ukrajina a Bulharsko.

Dvojka ženy

V této disciplíně jsme měli zastoupení na všech třech závodech SP. Nejlepším umístěním bylo 4. místo v Lucernu. Pavlína Flamíková s Radkou Novotníkovou si svými výkony na regatách vyveslovaly účast na mistrovství Evropy a světa.

Vítěz seriálu Světového poháru ve veslování se stala Velká Británie. V Bělehradě se podařilo probojovat třem lodím Nizozemska do finále A. I přesto na bodování vyhrály Britky Emily Fordová a Esme Boothová.

Dvojka muži

Vítěz seriálu Světového poháru ve veslování je v této disciplíně také Velká Británie

Nová britská sestava Ollie Wynne-Griffith a Tom George získala v Bělehradě i Lucernu zlato.

Dvojskif žen

Vítěz seriálu Světového poháru ve veslování: Nizozemsko

Roos De Jongová a Laila Youssifouová získaly zlaté medaile v Bělehradě i Poznani.

Dvojskif muži

Vítěz seriálu Světového poháru ve veslování: Chorvatsko

Martin a Valent Sinkovićovi z Chorvatska se v této sezóně přesunuli zpět do dvojskifu poté, co na předchozí olympiádě dominovali dvojce bez kormidelníka. Od počátku bylo jasné, že přechod zvládnou, a na všech třech Světových pohárech ve veslování získali zlato. Ale velmi na ně tlačí lodě Polska, Austrálie a Nizozemska. Mistrovství světa v Račicích nabídne krásnou veslařskou podívanou. Do bojů zasáhne i česká posádka: Jan Cincibuch a Jakub Podrazil.

Noncox ženy

Vítěz seriálu Světového poháru ve veslování: Velká Británie

Posádka Velké Británie v Lucernu vytvořila nový nejlepší čas Světového poháru 6:18,64. Stříbrné a bronzové medaile na třech Světových pohárech ve veslování si rozdělilo dalších šest zemí, přičemž na stupních vítězů se objevilo Dánsko, Čína, Nizozemsko, Irsko, Rumunsko a Nový Zéland.

Noncox muži

Po zklamání v Tokiu vytvořila Velká Británie v této disciplíně novou, mladou sestavu, která je součástí programu "Projekt Paříž". Posádka se prosadila na Světovém poháru ve veslování v Bělehradě, kde získala zlato. Do Světového poháru ve veslování v Poznani se Velká Británie nepřihlásila a tam získala zlato Austrálie s časem o několik sekund rychlejším, než Britové předvedli v Bělehradě. Posádky proti sobě závodily týden před Lucernem na královské regatě v Henley, kde Australané vyhráli o pouhý metr. V Lucernu sice Australané odstartovali nejrychleji, ale Velká Británie se prosadila a získala zlato o více než dvě sekundy. Nizozemsko bylo v této disciplíně konzistentní a v Bělehradě i Poznani získalo stříbro, v Lucernu nezávodilo.

Skif ženy

Nizozemská veslařka a veslařka měsíce července 2022 Karolien Florijnová zvítězila v Bělehradě i Poznani. Její dvě zlaté medaile (pokaždé získala osm bodů) stačily k tomu, aby se Nizozemsko dostalo do čela žebříčku. Švýcarka Jeanine Gmelinová získala v Poznani stříbro a na domácí půdě v Lucernu bronz. V Lucernu vedla ve finále na 1500 m, když se vynořila mladá německá veslařka Alexandra Foesterová a vybojovala zlato. Foesterová, která získala zlato na loňském mistrovství světa ve veslování do 23 let a je několikanásobnou halovou mistryní světa, bude určitě jednou z těch, kterou je třeba sledovat. Australanka Tara Rigneyová, která v Tokiu závodila na dvojskifu, si z Poznaně odvezla bronz a z Lucernu stříbro.

Naše česká závodnice Lenka Antošová se objevila ve finále A v Bělehradě i v Poznani, v Lucernu vyhrála finále B. Časově je medailovým soupeřkám velmi blízko. Lence držíme pěsti do závěrečné přípravy. Sezóna bude letos dlouhá a mistrovství světa čeká veslaře až na konci září. Lenka se stále se skifem sžívá a závod od závodu je společné souznění lepší a lepší. Lenka ráda vzpomíná na Mistrovství Evropy 2017 v Račicích, na tribuny plné fanoušků. My tímto zveme všechny nadšence a příznivce veslování, přijeďte naším sportovcům fandit!

Skif muži

Ačkoli celkovým vítězem se stalo Nizozemsko, zlaté medaile ve třech závodech Světového poháru ve veslování získalo Německo, Nizozemsko a Velká Británie.

Dvojskif lehkých vah ženy

Emily Craigová a Maddie Arlettová z Velké Británie dominovaly této disciplíně a získaly zlato na obou závodech, kterých se zúčastnily: v Bělehradě a v Lucernu. Zvláště působivé to bylo v Lucernu, kde skončily před úřadujícími olympijskými vítězkami, Itálií a Francií, které skončily třetí, resp. druhé. Česká loď složená z mladé závodnice Veroniky Činkové a již zkušené lehkovážnice Kristýny Neuhortové doveslovala v Bělehradě ve finále A. V Poznani obsadila čtvrté  místo ve finále B. Je to skvělý výsledek a Česko má po dlouhé době kvalitní dvojskif této disciplíny.

Dvojskif lehkých vah muži

Vítěz seriálu Světového poháru ve veslování: Švýcarsko

V kategorii lehkých vah má Česko zastoupení sportovci Miroslavem Vraštilem a Jirkou Šimánkem. Posádka, která na OH v Tokiu doveslovala na fantastickém čtvrtém místě a na prvním závodě SP v Bělehradu brala bronz, v Lucernu vinou zdravotních obtíží už do finále B nenastoupila. Držíme pěsti do závěrečné přípravy, přejeme hlavně zdraví a těšíme se na skvělé bojovné výkony, které kluci opravdu umí.

Párová čtyřka ženy

Vítěz seriálu Světového poháru ve veslování: Čína

Tuto disciplínu naprosto ovládla Čína, která získala 22 bodů z maximálních 24; na druhém i třetím Světovém poháru získala zlato. Na prvním z nich, v Bělehradě, se museli spokojit se stříbrem, když je o 0,2 sekundy porazilo Nizozemsko. V letošním roce se Velká Británie s novou sestavou umístila v Bělehradě na čtvrtém místě a v Lucernu získala stříbro.

Párová čtyřka muži

V této disciplíně měla Česká republika zastoupení dvou lodí, jedné seniorské do 23 let a jedné nad 23 let. Obě posádky jely sbírat potřebné zkušenosti. Mladší závodníci aktuálně končí přípravu a cestují na mistrovství světa do Itálie. Posádka starších veslařů má před sebou dva měsíce do startu Mistrovství světa v Račicích.

Osma ženy

Nizozemsko zvítězilo v Bělehradě i Poznani, což mu vyneslo 16 bodů a poměrně jasnou pozici v čele žebříčku. V Lucernu nezávodilo. Relativně nová sestava Austrálie mezitím získala bronz v Poznani a poté zlato v Lucernu.

Osma muži

V Bělehradě se představily pouze tři lodě, ale Britové svou autoritu stvrdili vítězstvím o více než deset sekund před Nizozemskem. V Poznani, kde Velká Británie nezávodila, obsadilo první místo Německo před Austrálií. Na posledním Světovém poháru ve veslování, v Lucernu, dominoval výkon Velké Británie. Německo bylo z medailové pozice těsně vytlačeno Rumunskem. I v tomto závodě jsme měli zastoupení. Dospělé závody si vyrazila zkusit posádka sen B, které v nadcházejícím týdnu čeká Mistrovství světa do 23 let ve Varese.

ZDROJ

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Světový pohár 2022 vyhlásil jednotlivé vítěze disciplín i vítěze celkového bodování