Sportovní kemp „PŘIJĎ VESLOVAT“ úspěšně zakončil v račické Labe aréně svůj 7. ročník
19.7.2018
Libor Kubrycht, zakladatel projektu, se pravidelně vrací se svým sportovním kempem „Přijď veslovat“ do Labe arény v Račicích. Tento rok se jedná již o úspěšný 7. ročník. Mimo tuto aktivitu vykonává funkci zástupce ředitele na Sportovním gymnáziu v Pardubicích. Dříve také působil jako šéftrenér juniorské reprezentace na svazu veslování a několik let trénoval reprezentační posádky mládeže.
Co je hlavním smyslem Vašeho projektu „Přijď veslovat“?
Hlavním smyslem sportovního kempu je přivést děti k veslování a ke všestrannému pohybu tak, aby je to především bavilo. Primárně se je snažíme provést všemi sporty, které tady s nimi můžeme dělat. Konkrétně se jedná o atletiku, plavání, sportovní hry, cyklistiku a samozřejmě veslování.
Pro koho je kemp určen?
Kempu se můžou účastnit děti od 9 do 15 let včetně. Snažíme se oslovovat děti z měst, kde jsou veslařské oddíly a přilákat je tak k veslování. Většinou k nám přijdou děti, které s veslováním začínají, nebo ještě nikdy neveslovaly. Během toho týdne se některé účastníky snažíme naučit veslovat úplně od začátku a některé zase veslovat správně.
Jaký je průběh kempu?
Celý kemp trvá týden, ve kterém je pro děti připraveno mnoho aktivit. Jedná se o cvičení jak týmové, tak individuální, z čehož 60% je věnováno ostatním sportům a 40% času se vesluje. Na vodu se tak chodí jednou denně. Každý den s nimi také děláme rozcvičky, aby si děti zvykaly na to, že je třeba tělo před každým tréninkem na ten pohyb nachystat. Dále s nimi plaveme, což bereme jako kompenzaci, kdy si tělo docela dobře odpočine a ty svaly se uvolní. Míváme tady třeba i fyzioterapeutku, která dětem ukazuje, jak se správně hýbat, jak správě sedět, jak se správně protahovat. Pracujeme na správném držení těla, protože veslování není jednoduchý sport, ale zase je to sport, který tělo zatěžuje na obě strany rovnoměrně.
Jak probíhá trénink na vodě?
Máme výukové lodě pro úplné začátečníky, které nelze převrhnout. Pak máme dvojskul, což je velký dřevěný dvojskif, který slouží také na výuku a je velmi stabilní. Dále máme normální závodní veslařské lodě. Dvě čtyřky párové s kormidelníkem a jednu párovou osmiveslici. Díky tomu se dětem můžeme intenzivně věnovat. Každá loď má svého trenéra, kteří se snaží naučit děti správně veslovat. Primárně ani nejde tak o kondiční trénink, jako o trénink techniky, aby děti trénovaly v nějakých tendencích, které máme nastaveny od Labské akademie veslování.
Jaká je kapacita kempu?
V kempu máme 40 dětí, jsme trochu omezeni trenérskou kapacitou. Mám k sobě 6-8 trenérů, což je na takový počet dětí tak akorát.
Jak byste zhodnotil letošní ročník?
Jedná se už v podstatě o tradici a určitě v tom nechceme přestat. Jde vidět, že ty děti to baví, i když jde na nich už ke konci toho týdne vidět, že jsou znaveni, protože těch aktivit není málo, ale děti na to vždy dobře vzpomínají a chtějí jet znovu. Stejně tak jako trenéři.