Safeguarding Officer na Mistrovství světa 2022 v Račicích bude Lucie Žabová
13.4.2022
Na Mistrovství Evropy 2017 v Račicích vybojovala Lucie Žabová na skifu 11. místo. Po pěti letech se na domácí půdě během letošního mistrovství světa představí v odlišné roli. „Dostala jsem nabídku, kterou jsem následně i přijala, od vedení ČVS k vykonávání funkce s názvem „Safeguarding officer,“ vysvětluje veslařka z Děčína.
A co si pod touto funkcí představit? „Ráda bych vám to v následujících řádcích trochu přiblížila. Safeguarding officer (SGO), ocž bych volně přeložila do češtiny jako „referent pro bezpečnost“, je relativně nová funkce vznikající pod záštitou WorldRowing pro ochranu jednotlivců zapojených jakýmkoliv způsobem ve veslování před obtěžováním a zneužíváním okolí. A to se netýká pouze sportovců, ale i zaměstnanců či dobrovolníků, trenérů, fyzioterapeutů, členů předsednictva a mnoha dalších. Obtěžován může být člověk ve více formách, jak už psychickém či fyzickém týrání, tak sexuálním obtěžováním, zneužíváním a zanedbáním. SGO je tu hlavně proto, aby přijímal jakékoliv zprávy ohledně již zmíněných typů obtěžování a snažil se danému člověku v této svízelné situaci pomoci. Našim cílem je zajistit, aby všichni měli možnost trénovat, závodit, relaxovat v nenásilném, bezpečném a respektujícím prostředí,“ popsala akademická mistryně světa z roku 2018 svoji novou roli.
„Do této funkce jsem uvedena jak celoročně pro Český veslařský svaz, tak i přímo pro následující konanou akci v Račicích: MS ve veslování 2022. Byla jsem velice poctěna, že se s touto funkcí vedení ČVS obrátilo na mě. Na funkci se těším, je to pro mě zcela něco nového, ráda lidi poslouchám a pomáhám v nesnázích. A hlavně doufám, že takovýchto případů za svoje působení v této funkci budu řešit co nejméně,“ přestože se Lucie Žabová na svůj nový úkol těší, věří, že práce bude co nejméně.
„Na takto vážný problém se podle mě připravit nedá. Já jsem měla to štěstí, že jsem se s obtěžováním či zneužíváním ve veslařském prostředí za celou svoji kariéru nesetkala. Ale dennodenně pracuji v nemocničním prostředí jako lékař na interním oddělení, kde přesně tyto problémy občas s pacienty řeším, a není nic, co by se nedalo vyřešit. Hlavně když si to jedinec nenechá pro sebe a svěří se osobě, která je pro to určená. A proto jsem tu pro vás já, jako „safeguarder“, kterého se nebojte kontaktovat, kdyby někdo z vás měl pocit, že on sám, či snad někdo v jeho okolí je obtěžován. Udělám vše, co bude v mých silách, abychom danou situaci společně vyřešili,“ je připravena absolventka 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy pomáhat všem, kdo se na ni obrátí.