Reakce ČVS na článek uveřejněný na iROZHLAS.cz
14.12.2022
Český veslařský svaz se důrazně ohrazuje vůči účelově zkresleným a nepravdivým informacím uvedeným panem Janouškem v článku „Stát prověří, zda veslařský svaz kupoval za dotace předražené lodě. Dodavatelem byl i sekretář svazu“ na portálu iROZHLAS.cz.
V letech 2019, 2020 a 2021 řešil Český veslařský svaz svou potřebu na dodání veslařských lodí pro reprezentaci, vypsáním otevřeného zadávacího řízení, a to na doporučení externí právní firmy Trojan, Doleček a partneři, advokátní kancelář s.r.o.
Otevřené zadávací řízení je nejotevřenější a
nejtransparentnější způsob zadání veřejné zakázky dle
právní úpravy obsažené v zákoně o zadávání veřejných zakázek,
kdy je oznámení o zahájení zadávacího řízení uveřejňováno nejen na
profilu zadavatele, ale zároveň také v českém i evropském
věstníku veřejných zakázek a o veřejnou zakázku má možnost se
ucházet neuzavřený okruh dodavatelů nejen z České republiky,
ale celé Evropské unie, což je v souladu s nejlepší
praxí.
Právní firma Trojan, Doleček a partneři, advokátní kancelář
s.r.o. potom byla administrátorem všech těchto
otevřených zadávacích řízení.
Z pohledu dotačního projektu, na který svaz obdržel financování z Národní sportovní agentury, v důsledku kterého byl ČVS v postavení dotovaného zadavatele, byl předmětem projektu pořízení celého souboru lodí a pokud by z jakéhokoliv důvodu některá z lodí uvedených v projektu, resp. žádosti o poskytnutí dotace, nebyla pořízena, resp. vybraným dodavatelem dodána, pak by nebyly splněny závazné ukazatele projektu a svazu by tak byla v lepším případě dotace krácena a v tom horším by o celou dotaci přišel.
Od počátku byl tedy vybírán dodavatel, který se svazu zaváže
dodat všechny poptávané lodě, aby se svaz nevystavil riziku, že
v případě rozdělení veřejné zakázky na části nebude pro
kteroukoliv z částí veřejné zakázky z jakéhokoliv důvodu
vybrán dodavatel, který nebude schopen svou část veřejné zakázky
realizovat, a bude tak ohroženo čerpání dotace na financování
projektu.
Ze strany potenciálních dodavatelů neobdržel svaz jakoukoliv formu
podnětu na změnu postupu.
Vzhledem k tomu, že všichni výrobci veslařských lodí požadují okamžitou zálohu, zatímco dotační podmínky jasně stanovují platbu až po kompletním předání, hledal Český veslařský svaz takového dodavatele, který byl schopen zálohy dodavatelům zaplatit okamžitě a počkat na platbu po čerpání dotace. ČVS takové finanční prostředky neměl.
Český veslařský svaz tedy vystupoval ve všech třech případech v postavení tzv. dotovaného zadavatele a byl proto s ohledem na předpokládanou hodnotu poptávaného plnění při zadání veřejné zakázky povinen postupovat v zadávacím řízení dle ustanovení § 3 ZZVZ a nebyl oprávněn oslovit jednotlivé dodavatele, či výrobce přímo, aniž by z jeho strany došlo k porušení závazných postupů pro zadávání veřejných zakázek.
Veškeré informace k výběrovým řízením ČVS jsou dostupné na profilu zadavatele na tomto odkazu https://tenderarena.cz/dodavatel/seznam-profilu-zadavatelu/detail/Z0000570
Podle informací ze Sportcentra Račice, pan Janoušek nepravdivě uvádí částku, za kterou společnost Sportcentrum Račice, a.s. lodě pořídila, odvolává se na údajné ceníky výrobců, ale nezohledňuje svazem zadané specifikace lodí, pořizovací náklady, kurzová rizika a záruční podmínky. Vzhledem k tomu, že je společnost Sportcentrum Račice, a.s. dceřinou firmou ČVS a ČSK, byl rozdíl v ceně při této dodávce lodí pouze na pokrytí nákladů Sportcentra při výběrovém řízení, samotném dodání a financování, a to v řádu jednotek procent.
Není nám jasné, jak k této částce pan Janoušek dospěl, zda je částka chybně uvedená záměrně nebo jenom pan Janoušek nerozumí veslařským lodím a jejich specifikům.
Co se týká
střetu zájmů Josefa Johánka, jako generálního sekretáře svazu,
přikládáme níže již zveřejněnou odpověď, lidsky řečeno, Josef
Johánek byl na svou vlastní žádost vyřazen z jakéhokoliv
rozhodovacího procesu v uvedeném zadávacím řízení.
Ve všech případech byla vybrána nejvýhodnější nabídka.
V souvislosti s veřejnými zakázkami zadávanými Českým veslařským svazem, o které by se mohl ucházet jakýkoliv subjekt, který je se svazem personálně nebo majetkově propojen, je vždy důsledně dbáno na to, aby takovýto subjekt nebyl oproti ostatním potenciálním dodavatelům jakýmkoliv způsobem zvýhodněn a neměl jakékoliv informace týkající se přípravy a průběhu zadávacího řízení.
To je mj. důvodem, proč jsou veřejné zakázky svazem zadávány primárně formou otevřeného řízení, aby se o jejich plnění mohl vždy ucházet neomezený a neuzavřený okruh potenciálních dodavatelů.
V předmětném případě nemohlo na straně generálního sekretáře svazu dojít k jakémukoliv konfliktu zájmů, když tento se nepodílel na jakýchkoliv rozhodovacích procesech spojených s výběrem dodavatele v rámci zadávacího řízení ani na vlastním podpisu smlouvy na příslušnou veřejnou zakázku.
Na ČVS včera, 13.12. 2022, začala kontrola ze strany
Národní sportovní agentury, kterou svaz
vítá, protože věří, že se prokáže správnost postupu při
těchto zadávacích řízeních.
Pravděpodobně můžete očekávat ještě další
vyjádření svazu, vzhledem k tomu, jak daleko to pan Janoušek letos
v létě dotáhl u tenistů.
Můžete si přečíst
ZDE.
Výzva k veslařské
veřejnosti.
Pokud máte doplňující dotazy k výše uvedenému, pošlete je na
David vám, v rámci svých možností, odpoví co nejdřív.
Přejeme vám co nejklidnější adventní čas.