Pobřežní veslování přitahuje stále více pozornosti a především sportovců

25.11.2023

Na olympijských hrách v Los Angeles v roce 2028 se představí jako jedna z nových OH disciplín pobřežní veslování. V posledních letech je na vzrůstu obliba, ale především vzrůstá četnost pořádaných regat. Nabízí se otázka, jestli je možné pořádat tyto regaty i na jiných místech, než jsou mořská pobřeží a především pouze v přímořských státech. A právě to, že jsou pro pobřežní veslování vhodná i sladkovodní jezera potvrzují závody ve Švýcarsku a Rakousku. 

Švýcarsko je příkladem ambiciózního programu pro pobřežní veslování. Koná se zde regata Léman-sur-mer, která začala v roce 2021. Ženevské jezero poskytuje prostor pro šestikilometrový závod s otočkou kolem bóje. Fanny Mossière, členka organizačního výboru, říká: "V roce 2023 se zúčastnilo Léman-sur-mer přibližně 240 veslařů ze čtyř zemí (Švýcarska, Francie, Itálie a Velké Británie)."

Švýcarsko disponuje mnoha jezery, a především počasím se silnými větry. Mossière poznamenává: "V Lausanne je velmi obtížné veslovat na běžných lodích pro závodní veslování. Pobřežní lodě jsou proto pro veslaře ideální a bezpečnou alternativou".

V Rakousku, další zemi bez přístupu k moři, se v říjnu na Bodamském jezeře u trojúhelníku hranic s Německem a Švýcarskem konla regata Bregenz, kterou pořádá místní klub Wiking Bregenz. Podobně jako v případě Léman-sur-mer jsou zde větrné podmínky ideální pro pobřežní veslování na širších lodích. Wolfgang Sigl, rakouský koordinátor pobřežního veslování, říká: "Pobřežní varianta veslování, která v posledních letech zaznamenala obrovský nárůst popularity, se bezpochyby promítne i do olympijského programu v roce 2028, a to díky disciplíně 'Beach Sprint'."

Pobřežní veslování přináší do sportu novou dynamiku a přitahuje více fanoušků a účastníků, včetně rekreačních veslařů.

Mossière říká: "Pobřežní lodě jsou vhodné i pro delší trasy, výhodné tedy budou také pro rekreační veslaře. Obliba „amatérského“ veslování vzrůstá. Lodě pro pobřežní veslování nabízejí pohyb i pro starší sportovce."

Ženevské jezero se svou délkou 72 km nabízí prostor i pro několikadenní výlety. Sigl naopak dodává, že se může veslování stát i velmi zábavnou disciplínou. Je zde vyšší náročnost na technické prvky jako jsou otočky, otočky okolo bójí, manévry u nastupování a vystupování. To je samozřejmě zajímavé i pro diváky. 

Veslování na jezeře představuje určité rozdíly oproti moři nebo oceánu. Mossière upozorňuje na vlny: "Na jezeře jsou vlny mnohem častější než na moři, což znamená, že jsou blíže u sebe a veslování na nich může být velmi intenzivní. Mohou však být stejně vysoké jako na moři."

Mossière i Sigl se shodují, že zařazení plážového sprintového veslování na olympijské hry povede k dalšímu rozvoji tohoto sportu. Mossière vyjadřuje naději, že tento odlišný způsob tréninku veslování, včetně delších regat na 6 km, a nejen plážových sprintů, objeví více veslařů po celém světě. Sigle dodává: "Pobřežní varianta veslování zažila v posledních letech obrovský nárůst popularity a po zařazení disciplíny Beach Sprint do olympijského programu bude i nadále populární."

Vzhledem k tomu, že obě regaty podpořily příslušné národní veslařské federace a obě místa optimisticky očekávají rostoucí zájem, zdá se, že pobřežní veslování má před sebou zářnou budoucnost, a to i ve vnitrozemských zemích, což dokazuje univerzálnost tohoto formátu.

ZDROJ WR 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Pobřežní veslování přitahuje stále více pozornosti a především sportovců

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352