Ondřeje Synka přibrzdil syndrom nejasného snížení výkonu
2.6.2021
20 let vídáme Ondřeje Synka bojovat o medaile na vrcholných světových soutěžích. V letošní sezóně se však tento obraz trochu zadrhl, trojnásobnému olympijskému medailistovi se zatím nedaří podle představ. Po neúspěšném mistrovství Evropy na dvojskifu se veslař Dukly Praha neprosadil podle svých představ ani na skifu. Trable odchovance brandýského klubu vyvrcholily 12. místem na světovém poháru v Lucernu. „V Lucernu to bylo jako na horské dráze. Moc jsem chtěl, na závody se těšil, ale prostě to nešlo,“ vyvětlil Ondřej na dnešní online tiskové konferenci.
Proto se pětinásobný mistr světa rozhodl vyhledat pomoc MUDr. Jiřího Dostala. „U Ondry se nejspíše jedná o syndrom nejasného snížení výkonu. Přes všechna provedená vyšetření se neukazuje žádný strukturální problém. Jde o funkční záležitost, v dlouhé kariéře vrcholových sportovců to není neobvyklé. Většina z elitních závodníků si podobnou krizí někdy projde. U Ondry jistě nejde o přetrénování nebo jinou podobnou chybu. Na základě zevrubné analýzy tréninkového plánu se dá toto téměř s jistotou vyloučit. Projevy tohoto syndromu jsou zrádné. Dají se přirovnat k vybíjející se baterii. Dlouho je mírný pokles výkonu maskovaný či neznatelný, ale po překročení určité hranice dochází k rychlému snížení výkonu, který se pak projeví v závodních výsledcích. Ondru jsme u nás kompletně vyšetřili. Zaměřili jsme se na všechna známá a ovlivnitelná onemocnění a patologie, které by mohly stav vyvolat, nicméně všechna tato vyšetření byla negativní. Jediným objektivním nálezem je výrazné snížení aerobního výkonu a snížení maximální kapacity oběhového systému, což je kritické pro výkon ve veslování. V souladu s odbornými doporučeními jsme se společně s Ondrou a jeho trenérem Milanem Dolečkem dohodli na speciálním režimu do doby konání olympiády. Jde o kombinaci úpravy režimových opatření a tréninkového plánu společně s dalšími faktory, které mohou pomoci vrátit aerobní výkon do úrovně potřebné pro závodění na nejvyšší úrovni. Jak známe Ondrovy reakce i jeho tréninkovou a závodní historii, tak má jistě předpoklady k tomu, aby se během několika týdnů dostal zpět na potřebnou úroveň,“ věří ve výrazné zlepšení situace vedoucí lékař Centra sportovní medicíny v Praze.
Nyní má Ondra naordinovaný dvoutýdenní odpočinek s dostatkem spánku a jídla. Čas je i na koníčky. „Občas se projedu na motorce. Ale už vyhlížím, až si zase sednu do veslařské lodě,“ těší se Ondřej na příští týden, kdy odjede na vysokohorské soustředění do Livigna. Přípravu začnou s trenérem Milanem Dolečkem pozvolna. Postupně však bude trénink směrem k olympiádě intenzivnější. „Chci se v Tokiu poprat o co nejlepší výsledek. Na olympiádu jedu vždy s cílem ji vyhrát, a ne jinak tomu bude i letos. I přes momentální komplikace udělám vše pro to, abych jel pro medaili,“ jsou olympijské hry hlavním hnacím motorem legendy českého veslování.
Ondřej Synek se může spolehnout i na silnou podporu od vedení Českého veslařského svazu. „S Ondrou jsem pochopitelně v kontaktu a o jeho aktuální situaci vím. Stále spolu s ním věřím, že je dostatek času k tomu, aby se dostal do formy právě na vrchol letošní sezony a popral se o účast ve finále olympijského závodu. Ostatně, připravit se skvěle právě na ty nejdůležitější závody sezony i přes dočasný pokles formy, se mu již vícekrát podařilo. A i kdyby tomu tak nebylo, Ondrovo postavení v našem sportu je naprosto výjimečné a podpora celé veslařské komunity je obrovská. Pro naše veslování získal už tolik trofejí, že nepotřebuje nikomu nic dokazovat. Věřím, že díky svým bohatým zkušenostem bude Ondra platným a užitečným členem početné veslařské olympijské výpravy,“ věří v Ondrův návrat do TOP formy nový předseda ČVS, Ondřej Šebek.