Ohlédnutí za evropským šampionátem v Szegedu. Česká výprava díky skifařkám veze dva cenné kovy.
28.4.2024
Česká výprava veze díky skifařkám Neuhortové a Prokešové dvě bronzové medaile. Tři posádky skončily na nepopulárním bramborovém místě.
Na Mistrovství Evropy startovalo 12 českých lodí. Tomáš Nevěčný se pokusil kvalifikovat na OH. Souběžně s ME probíhala v Maďarsku regata evropské paraveslařské dokvalifikace. I když Tomáš předvedl skvělý závod a dovesloval na třetím místě, bohužel, z tohoto závodu si umístěnku na olympiádu odvezl pouze vítěz.
Dalšími zástupci paraveslování byl dvojskif ve složení Eliška Krejčí – Josef Duchan. Společně startovali v mixovaném dvojskifu klasifikační skupiny PR2. Aktuálně spolu sbírají hlavně zkušenosti a testují své soupeře. V neděli reprezentovali ve finále B. Celkově obsadili osmé místo.
Pouze ženy zastupovaly českou výpravu v nejmenší posádce – skif. Lehkovážnice Kristýna Neuhortováv této disciplíně získala vloni bronzovou medaili právě na ME. A v Szegedu se jí podařilo tento post obhájit: „Se závodem jsem spokojená, myslím si, že jsem prodala vše, co jsem natrénovala. V poslední době se mi nejezdilo nejlépe, proto jsem ráda, že jsem nakonec uhájila bronzovou pozici.“
Alice Prokešová zažívala v Szegedu skifařskou závodní premiéru. Postoupila do nedělního finále A a v něm naprosto fantasticky vybojovala bronz a svůj první cenný kov na evropském šampionátu. „Je to šok, ale příjemný šok. Mám neskutečnou radost! Po náročném podzimu a zimě cítím zadostiučinění a zároveň mám velkou motivaci do další práce. Díky trenérovi, že mě kvalitně připravil,“ komentuje s velkou radostí Alice.
Dvojka bez kormidelníka měla zastoupení v ženách i mužích. Radka Novotníková a Pavlína Flamíková jsou už z loňského Mistrovství světa kvalifikovány do Paříže a aktuálně testují supeřky a svou kondici. V nedělním finále obsadily čtvrté místo. Obě hodnotí závod: „Pro nás to byl super závod! Naše první finále A na ME. Ale pocity jsou trochu rozpolcené, na jednu stranu je to skvělé a jelo se skvěle a povedl se nám i finiš a čtvrté místo je pro nás velký posun. Na druhou stranu ty desetinky dost mrzí, hlavně když to pokazilo Kácův bronzový hattrick. Ale jsme spokojené, nevzdaly jsme se a snažily se to urvat až do konce.“
Pro tuto sezónu se postavila nová posádka dvojky mužů Tomáš Šišma – Dalibor Neděla, mladí závodníci mezi dospělou konkurencí nezaostávají, dařilo se jim i na jarní italské regatě. V Szegedu je už přísnější konkurence, která loď posunula do finále B, kde skončili celkově desátí. Nad závodem se zamýšlí Tomáš Šišma: „Máme za sebou start na ME v Szegedu, kde jsme poměřili síly s evropskou elitou. Do závodů jsme nastoupili s čistou hlavou a šli jsme postupně od startu do cíle step by step, což se ukázalo jako silná stránka. Dokázali jsme si, že i přes naše pomalejší úvodní metry závodu, kde jsme oproti poli nebyli tak rychlí, jsme pak přes dobré funkční dráhové tempo byli schopni dohnat ztrátu, a i obracet průběh závodu v náš prospěch. S konečným 10. místem jsme velmi spokojeni, ukázalo nám, že již teď, po 2 měsících práce, máme dobrý základ, a pokud vyladíme neduhy, pak i potenciál zrychlovat a usilovat o poslední postupová místa na OH, na dokvalifikační regatě v Lucernu, je možné.“
Párová čtyřka žen přebudovala posádku, loňské medailové závodnice z Mistrovství světa do 23 let se promíchaly s dospělou posádkou a vytvořily sestavu s ambicí dokvalifikace. Konkurence je velmi přísná a ženám se nedařilo. Obsadily celkově 11. místo (Alžběta Zavadilová, Markéta Nedělová, Eliška Podrazilová, Michala Pospíšilová). Posádku a průběh závodů komentuje nejstarší závodnice Markéta Nedělová: „Naše vystoupení na Mistrovství Evropy bohužel nemůžeme hodnotit kladně. Věděly jsme sice, že rozhodně nepatříme k favoritkám, ale doufaly jsme, že bychom si mohly alespoň důstojně zazávodit. Naše výkony však měly spíše sestupnou tendenci a z kontinentálního šampionátu odjíždíme zklamané. Je před námi směrem k dalším sezónám ještě mnoho práce.“
Párová čtyřka mužů vstupovala do této sezóny se stejnou ambicí a snem, dokvalifikace na OH. Světové veslování jde velmi rychle kupředu a soupeři jsou opravdu kvalitní. Muži doveslovali na celkovém 9. místě a před nimi je regata v Lucernu (Filip Zima, Jan Potůček, Jan Čížek, Václav Baldrián). Závod komentuje Václav Baldrián: „Zatím náš nejlepší závod (FB), ale pořád nám to vytoužené závodní pole kousek chybí. Snad nás to posunulo a do Lucernu přijedeme rychlejší a připravenější.“
Dvojskif mužů ve složení Jakub Podrazil – Jan Cincibuch neprošel ani opravnou jízdou a propadl se do finále C. Před posádkou je dokvalifikace v Lucernu, kde je čeká velmi těžký závod. Na Mistrovství Evropy obsadili celkové 14. místo.
Dvojskif žen je posádka s kombinací obrovských zkušeností závodnice Lenky Lukšové, která v této disciplíně má zaspané tři olympijské účasti a Anny Šantrůčkové, která je velkou nadějí českého ženského veslování. Jejich první evropský šampionát je tedy testem a přípravou na regatu v Lucernu. Posádce se podařilo probojovat do finále A, kde obsadila nepopulární bramborové místo. Anna Šantrůčková hodnotí závod:„ME hodnotím pozitivně. Věřím, že nám forma vyvrcholí v Lucernu. Teď ještě musíme zapracovat na pár detailech a naučit se zrychlit v posledních 500 metrech. Čtvrté místo je parádní, máme radost.“
Noncox mužů ve složení Adam Kulhánek, Daniel Nosek, Jan Fleissner a Matouš Dočekal je posádka, která byla složena na jarním soustředění a všichni žijí velkým snem olympijských her. Na Mistrovství Evropy doveslovali na celkovém osmém místě.
Nejúspěšnější mužskou posádkou několika posledních let, které se smolně drží čtvrté místo, je dvojskif mužů lehkých vah Jiři Šimánek – Miroslav Vraštil. Finálový závod je vždy napínavou podívanou a je nutno říct, že medailové pozice jsou připraveny pro všech šest posádek v tomto závodě. Muži obsadili čtvrté místo, ale finiš byl obrovský a jejich start na OH bude opět skvělý zážitek pro fanoušky. Evropský šampionát komentuje Jirka Šimánek: Po nevydařeném vstupu do šampionátu, kdy jsme nejeli ani rozjížďku ani opravnou jízdu podle našich představ, jsme do finále nastupovali v nejistotě, zda dokážeme odjet slušný závod. Podmínky v závodě, kdy foukal protivítr nám přály, a i díky tomu jsme dokázali odjet dobrý závod, kde jsme sice nezajeli medailové umístění, ale byli jsme schopni se zabydlet v našem tempu jako dřív. To beru jako dobrý ukazatel do dalších závodů a slibný začátek do olympijské sezóny.
Výsledky Mistrovství Evropy v Szegedu
naleznete
ZDE
Fotogalerie ZDE