Sedm českých veslařů v brzké době vyrazí do Tokia
9.7.2021
Přesně dva týdny zbývají do zahájení veslařských soutěží na olympijských hrách v Tokiu, na kterých budou bojovat o medaile také čtyři české lodě. Celkem sedm závodníků se brzy vypraví do Země vycházejícího slunce napodobit úspěchy československých reprezentantů z roku 1964, kteří v Tokiu vybojovaly dvě bronzové medaile na dvojskifu a osmiveslici. „Moc mě těší, že sedmičlenná veslařská výprava patří k nejpočetnějším v českém olympijském týmu. I když všichni soucítíme s Ondrou Synkem, kterému se nepodaří obhajovat medailové pozice, věřím, že ani jeden z našich dvojskifů není bez šance na účast ve finále A olympijské regaty,“ věří předseda Českého veslařského svazu Ondřej Šebek v úspěch našich posádek pod pěti kruhy i přes absenci nejúspěšnějšího českého veslaře posledních let.
Lenku Antošovou, Miroslava Vraštila a Jakuba Podrazila čeká třetí olympiáda, Kristýnu Fleissnerovou druhá. Jan Cincibuch, Jiří Šimánek a Jan Fleissner zažijí olympijskou atmosféru prvně v životě.
„Náš olympijský tým veslařů jede po dlouhé době bez medailových očekávání, nicméně i tak věřím v dobré výsledky všech posádek. Nejstálejší lodí naší výpravy je dvojskif žen Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová. Jejich ambice jsou jasné - postoupit mezi prvních šest dvojskifů. Ony sami a jejich trenér Josef Lukš udělali vše proto, aby jejich forma vygradovala právě v Tokiu,“ chválí reprezentační trenér Jakub Makovička jedinou ženskou posádku, že v přípravě nic nepodcenila. Do Japonska se mistryně Evropy z roku 2017 vydají už v neděli 11. července, aby měly dostatek času na aklimatizaci. „V Japonsku budeme trénovat pár dní v Kochi, později se přesuneme do místa olympiády. Do Tokia se těším. Konkrétní cíle si nedávám. Myslím, že náš výkon nepřítomnost zahraničního publika neovlivní,“ nebojí se Lenka Antošová nepříjemné situace s diváky.
Také oba mužské dvojskify, které si účast zajistily teprve v květnové dokvalifikaci v Lucernu, budou bojovat především o postup do finále. „Na lehkém dvojskifu se společně s Jirkou Šimánkem představí nejzkušenější borec naší výpravy Miroslav Vraštil. To, že se klukům podařilo vybojovat start pod pěti kruhy na poslední chvíli, neznamená, že se v poli soupeřů ztratí! Naopak i oni budou bojovat o finále,“ předpokládá Jakub Makovička kvalitní vystoupení dvojice Šimánek, Vraštil. Miroslav Vraštil pojede na svoji třetí olympiádu. „Těším se moc. OH v Tokiu pro mě budou dost speciální. A to tím, že jsou to první Hry, kdy pojedu se dvěma vesly, s o 11 let mladším parťákem a v 38 letech,“ vypočítává zkušenější z dvojice, proč pro něho bude tato olympiáda výjimečná. „Je pravda, že tyhle OH budou velmi specifické. Ale já myslím, že si to užijeme i tak. A že japonští pořadatelé udělají maximum pro to, aby se na tyhle Hry vzpomínalo jako na Hry povedené.“ očekává Vraštil úspěch olympiády Tokio 2020.
Dvojskif lehkých vah předváděl v letošní sezóně výborné výkony. Kromě 2. místa v závěrečné kvalifikaci vybojoval také 4. příčku na dubnovém mistrovství Evropy. „Ani moc nepřemýšlím o výsledku. Pojedeme, jak nejlíp umíme, budeme bojovat o každé tempo. Pak se podíváme na výslednou tabuli a uvidíme. Samozřejmě velký sen je postup do finále. Jako vždy tedy bude klíčové semifinále,“ neskrývá veslař Dukly Praha touhu po účasti v elitní šestici dvojskifů lehkých vah.
„Překvapením letošní sezóny je dvojskif mužů těžkých vah. Kluci dokázali po 14 dnech společného tréninku uspět v dodatečné olympijské kvalifikaci! Loňský vicemistr Evropy do 23 let Jan Cincibuch přebudoval své tělo na plnohodnotného “těžkáče” a spolu s dnes už trojnásobným olympionikem Jakubem Podrazilem vyrážejí s podobnými ambicemi jako naše ostatní dvojskify,“ předpokládá Jakub Makovička, že i druhá posádka vedená zkušeným trenérem Michalem Vabrouškem bude chtít zasáhnout do bojů o finále. „Na třetí olympiádu se samozřejmě těším, nebude to sice asi taková paráda kvůli pandemickým opatřením, ale pořád jsou to olympijské hry, na které se jen tak někdo nedostane a my tam jedeme hlavně závodit,“ cení si Jakub Podrazil své další účasti na olympijských hrách.
„Byl bych spokojený, kdyby se nám povedl zopakovat výsledek z OH v Riu. Bude pro nás důležité zjistit, jestli jsme udělali dostatečný kus práce a jestli už stačíme těm nejlepším,“ zavzpomínal ostřílený veslař na 7. místo, které vybojoval v Riu na dvojce bez kormidelníka spolu s Lukášem Helešicem.
O atmosféře, kterou zažil před devíti roky v Anglii, si pravidelný účastník vrcholných soutěží může nechat jen zdát. „Naštěstí to člověk při závodě moc nevnímá, i když v Londýně, když bylo 10 tisíc diváků, tak už to byla znatelná kulisa, nezapomenutelné závody.“
Účastnické místo na skifu vyjel pro Českou republiku legendární Ondřej Synek. Trojnásobnému olympijskému medailistovi se však v letošní sezóně nedařilo podle představ a účasti v Tokiu se vzdal. „Skif mužů po odstoupení Ondry Synka obsadil náhradník a loňský 6. skifař z mistrovství Evropy do 23 let, Jan Fleissner. Bude to pro něho křest ohněm. Poslední týdny se připravoval jako sparing partner Ondřeje Synka. Na OH jej povede Milan Doleček,“ představil Jakub Makovička mladého skifaře. Bývalý juniorský mistr světa i Evropy si cení možnosti startovat pod pěti kruhy. „Šance si moc vážím, na párové čtyřce se nám do Tokia probojovat nepodařilo, a tak jsem už myšlenky směřoval směr Paříž. To že Ondra kvůli zdravotním problémům sdělil, že startovat nebude a následně jsem se dozvěděl, že budu Česko reprezentovat já, bylo neuvěřitelné. Moc si toho vážím a jsem rád, že se mi splnil můj velký sen startovat na olympijských hrách. Těším se moc, poprvé budu startovat se skifařskou špičkou. S veslaři jako je Kjetil Borch, Sverri Nielsen, Oliver Zeidler a několik dalších. Bude to pro mě velká zkušenost,“ neskrývá nadšení ze své nominace bratr elitní české veslařky.
„V letošní nabité konkurenci, kdy několik závodníků dojíždí v jedné vteřině, pro mě bude každý zdolaný soupeř a soupeření s těmi nejlepšími tím největším úspěchem. V závěrečné přípravě budeme postupně pilovat závodní rychlost, vyšší frekvenci a průběh závodu. Mám tu čest si vyzkoušet závěrečnou přípravu s Milanem Dolečkem, který po celou kariéru doprovázel Ondřeje Synka,“ pochvaluje si Jan Fleissner možnost vyladění formy s trenérem, který stojí za všemi úspěchy Ondřeje Synka.
Mužská část veslařské výpravy se do Tokia vypraví společně s dalšími olympioniky v pátek 16. července z vojenského letiště v pražských Kbelích.
Nominace českého veslařského týmu na OH Tokio 2020
Skif muži
Jan FLEISSNER trenér: Milan DOLEČEK
Dvojskif ženy
Lenka ANTOŠOVÁ, Kristýna FLEISSNEROVÁ trenér: Josef LUKŠ
Dvojskif lehkých vah muži
Jiří ŠIMÁNEK, MIROSLAV VRAŠTIL trenér: Michal VABROUŠEK
Dvojskif muži
Jakub PODRAZIL, Jan CINCIBUCH trenér: Michal VABROUŠEK
Vedoucí týmu
Jakub MAKOVIČKA