Natálie Chourová popisuje americké univerzitní soutěže v ženském veslování
7.5.2024
Věřím, že se mezi vámi nachází mnoho mladých veslařů a veslařek, kteří eventuálně uvažují o studiu a veslování v USA. Když jsem se tehdy rozhodovala o studiu v Americe, přála jsem si, aby se mnou někdo sdílel, jak probíhá taková sezóna ženského veslování v USA, protože mi vždy přišel americký systém konferencí a NCAA (National Collegiate Athletic Association) složitý.
A právě z důvodu porozumění systému soutěží univerzitního veslování jsem rozhodla sdílet vše v tomto článku a popsat průběh sezóny na mé univerzitě Ohio State. Jsem si jistá, že takový článek pomůže především mladým veslařkám, které si přejí v USA studovat a nevědí, jak zde ženské veslování funguje.
Divize a konference
Než se s vámi podílím o průběh sezóny na naší škole, chtěla bych vám nejdříve vysvětlit systém divizí a konferencí v USA. Každý sport je trošku jiný, a proto se zde budu věnovat jen ženskému veslování, jelikož pouze s tím mám osobní zkušenost. Na rozdíl od českého veslování, kde týmy soutěží proti sobě napříč celou republikou, v Americe jsou univerzity (synonymně týmy) rozděleny mezi tři divize (DI, DII, DIII).Nejvýznamnější rozdíl mezi těmito divizemi je jejich sportovní úroveň a způsob, jakým školy získávají finanční podporu, ze které vyplývá limit sportovních stipendií, které mohou nabídnout. DI školy, do kterých patří například Yale, Cal, Washington, USC, Princeton, Stanford, Michigan nebo Ohio State, mají většinou nejvíce finančních prostředků skrze jejich sport, a tedy nabízejí mnoho sportovních stipendií a ten nejvyšší level soutěže. Zkrátka DI školy mají ty nejúspěšnější sportovní programy a pokud míříte do Ameriky za sportem, tak to bude většinou DI škola. DII nabízí nižší level veslování, méně stipendií a obecně nižší sportovní podporu, protože jejich atletické programy nejsou tak úspěšné jako DI. DIII nenabízí žádná sportovní stipendia a sportovci si tedy většinou musí hradit úplně všechno, od školného po fyzioterapeuty a vybavení. Je zde však možnost nabídky akademických stipendií. Věřím, že mnoho z vás míří do Ameriky na DI školu, protože právě sem patří ty nejvíc populární, a pokud jste někdy slyšeli o jakékoli americké univerzitě v rámci sportu, tak to byla pravděpodobně DI (já si například nedokážu vybavit jméno jakékoli DII nebo DIII školy).
Následně, každá divize je rozdělena na konference, v rámci kterých proti sobě školy soupeří (například Big 10, Ivy League, Pac-12…). Z těchto konferencí pak týmy postupují na NCAA, kde školy závodí proti sobě napříč celými Spojenými Státy.
Pro upřesnění zde rozeberu DI:
· Patří sem 94 univerzit, které jsou rozděleny mezi 17 konferencí
· Příklad univerzit a jejich odpovídající konference (škol je v rámci každé konference více, než uvádím; konferencí je také víc – toto je pouze úzký příklad)
o Yale, Harvard, Princeton, Brown, Cornell, Pennsylvania - The Ivy League
o Ohio State, Michigan, Michigan State, Wisconsin, Indiana, Rutgers, Iowa, Minnesota, nově také Washington, USC, UCLA, Oregon – Big 10
o Tennessee, nově Oklahoma a Texas – SEC
o Syracuse, Virginia, nově Cal, SMU a Stanford – ACC
· Školy často migrují z různých důvodů z jedné konference do druhé. Například Washington bude od příštího roku členem Big 10 místo konference Pac 12. Obdobně bude Stanford členem ACC místo Pac 12.
Závodní sezóna na Ohio State
Ženská veslařská sezóna v Americe začíná na konci března a vrcholí ke konci května konferenčním šampionátem (Big 10 Rowing Championship, ACC Rowing Championship, Ivy League Rowing Championship…) a následujícím NCAA (můžeme nazývat „mistrovství USA”), kde se kvalifikované týmy z různých konferencí utkají proti sobě napříč celou zemí. Jak už bylo zmíněno, můj tým (The Ohio State University) patří do konference Big 10 a tedy náš celosezónní cíl je vyhrát Big 10 Rowing Championship a následně bojovat o co nejlepší umístění na NCAA.
Než jsou však týmy plně připraveny závodit na Big 10 či jiném konferenčním šampionátu v květnu, utkávají se školy proti sobě už od konce března, a to různě po celé Americe, v závislosti na tom, která škola hostuje danou regatu. Tyto menší regaty umožňují týmům získat průběžný “ranking”, který je pak umístí do výhodnější pozice na Big 10 Championship (nebo ACC Championship atd.) a NCAAs. V průběhu sezóny se tedy může stát, že proti sobě závodí týmy, které nesdílí stejnou konferenci. Zde se školy mohou mezi sebou navzájem “otrkat” napříč různými konferencemi. Popíši vám nyní náš rozpis na tento rok, zahrnující lokaci, zúčastněné školy a posádky, Rozpis je každý rok jiný, a proto se lokality každoročně mění (například před dvěma lety bylo NCAA na Floridě, loni v New Jersey, letos ve Wisconsinu)
Big 10/ Ivy League/ ACC regata (sobota, 23. března)
· Camden, New Jersey
· Univerzity: Ohio State (Big 10), Syracuse (ACC), Yale (Ivy League), Rutgers (Big 10)
· Posádky: 1V8, 2V8, 1V4, 2V4, 3V4, 1N8
Big Ten/ ACC duals (sobota, 30. března)
· Columbus, Ohio
· Univerzity: Virginia (ACC), Duke (ACC), Michigan (Big 10)
· Posádky: 1V8, 2V8, 1V4, 2V4, 3V4, 4V4, 5V4, 1N8, 2N8
Domácí regata/ senior day; oslavují se zde veslařky, které promují a příští rok opouští program (sobota, 6.dubna)
· Columbus, Ohio
· Univerzity: Oregon State (Pac-12, Big Ten od příštího roku), Ohio State (Big 10), Minnesota (Big 10), Indiana (Big 10)
· Posádky: 1V8, 2V8, 1V4, 2V4, 3V4, 4V4, 5V4, 1N8, 2N8
Big 10 Invite (pátek, sobota 19. – 20. dubna)
· Sarasota, Florida
· Univerzity: Všechny školy patřící do Big 10 – Ohio State, Indiana, Michigan State, Rutgers, Iowa, Michigan, Minnesota, Wisconsin
o + pozvané školy: Brown (Ivy League), Clemson, Duke (ACC), SMU (AAC), Alabama (SEC), UCLA (PAC-12), UCF (AAC), Notre Dame (ACC), Oklahoma (Big 12), Tennessee (SEC)
· Posádky: 1V8, 2V8, 1V4, 2V4, 3V4, 1N8, 2N8
Longhorn Invitational (sobota, 27. dubna)
· Austin, Texas
· Univerzity: Texas (Big 12), Stanford (Pac-12), Virginia (ACC)
· Posádky: 1V8, 2V8, 1V4, 2V4
2024 Big Ten Championships (neděle, 19. května)
· Baraboo, Wisconsin
· Univerzity: Big 10 - Ohio State, Indiana, Michigan State, Rutgers, Iowa, Michigan, Minnesota, Wisconsin
· Posádky: 1V8, 2V8, 1V4, 2V4, 3V4, 1N8, 2N8
2024 NCAA Championships (pátek, sobota, neděle, 31. května – 2. června)
· Bethel, Ohio
· Univerzity: Všechny, co se kvalifikují, technicky můžeme nazývat „mistrovství celé USA“
· Posádky: 1V8, 2V8, 1V4
Áčková osma (first varsity eight, 1V8)
Béčková osma (second varsity eight, 2V8)
První čtyřka (first varsity four, 1V4)
Druhá čtyřka (second varsity four, 2V4)
Třetí čtyřka (third varsity four,
3V4)
První “walk-on” osma (first novice eight, 1N)
Druhá “walk-on” osma (second novice eight, 2N)
V týmu je nás kolem 50 ve varsity, z toho na Big 10 závodí 28 a na NCAA 20
Autor, foto: Naty Chourová