Natálie Chourová: inspirujte se zkušenostmi a tréninkem české veslařky studující v Americe
27.1.2024
Natálie Chourová začala veslovat ve VK Slavia Praha až na konci dorostenecké kategorie. Zkušenosti se sportem nebyly příliš velké. Do tréninku se zapojila v době prázdnin a navíc do chlapecké skupiny. Ve velmi krátkém čase se jí podařilo zvládnout základy techniky a především díky své urputnosti velmi rychle dohánět mezery ve svém fyzickém fondu. V roce 2018, po necelých dvou letech trénování, startovala na juniorském mistrovství světa v Račicích. Na začátku roku 2020 odešla studovat na amarickou univerzitu do Ohia.
Rádi bychom vám její příběh přinesli jako inspiraci. V několika článcích s vámi bude sdílet své zkušenosti a hlavně strategie, které ji pomohly zvládnout těžké tréninky, konkurenci v týmu a hlavně porozumění sama sobě.
Zimní příprava aneb jak si z trenažéru udělat přítele
Zimní období poskytuje veslařům náročné výzvy, ale zároveň i příležitosti pro efektivní trénink, směřující ke zlepšení dynamiky, síly, vytrvalosti a mentální odolnosti. Osobně se setkávám s mnoha veslaři, kteří se trenažéru obávají či ho považují za monotónní záležitost, neboť postrádají správné mentální nastavení, jak proměnit čas strávený na trenažéru v něco, co je možné skutečně využít, a vytěžit co nejvíce.
V tomto článku se s vámi podělím o své zkušenosti, které mi pomohly během posledních let strávených v Americe s velmi náročnou přípravou na trenažéru a vedly k signifikantnímu zlepšení osobních rekordů napříč různými testy, ať už 2 km, 6 km, 30’ maximálním zátahem ve frekvenci 22, či pouze jen navýšení wattů při základní vytrvalosti.
Vše jsem shrnula do následujících bodů. Popsala jsem strategie, kterými se já osobně řídím nejen během zimní přípravy:
1. Nastavte si správný mindset
Prvním krokem k úspěšné zimní sezóně je především správný mindset. Vaše výsledky se budou lišit, pokud budete k trenažéru přistupovat jako ke skvělé příležitosti zlepšení fitness, které vám později prospěje na vodě, raději než jako k pekelnému stroji. Veslování není snadný sport, a pokud nedokážete vystoupit z komfortní zóny a věnovat čas kvalitní přípravě na trenažéru, budete mít problém vystoupit z téže komfortní zóny i během veslování na vodě a při závodě. Každý trénink byste měli odjet s přesným záměrem. Vědět, proč v okamžik tréninku děláte to, co právě děláte. Tahání za řetěz bez jasného záměru a mrskání náhodných čísel vás nikam nedostane a váš vztah k trenažéru určitě nezlepší.
2. Definujte si realistické cíle pro současnou sezónu
Během zimních měsíců lze dosáhnout významného zlepšení vašich osobních rekordů, je však důležité stanovit si realistické cíle. Je mnoho faktorů, které hrají roli při samotném tréninku a jeden z nich je vaše současná kondice, kterou odhadnete díky svým výsledkům při tréninku. Ať už to jsou úseky na trenažéru, watty při základní vytrvalosti a odpovídající tep, výkon v posilovně, na kole, při běhu a podobně. Pokud většina z výše uvedených směřuje v pozitivním trendu v porovnání s minulým rokem, je velká pravděpodobnost, že vaše tělo dosáhne i zlepšení časů na testování (nebo jakýmkoli milníkem, který si vy stanovíte). Pokud však vidíte pouze malé nebo žádné zlepšení během tréninku, je potřeba jinak definovat i vaše očekávání (a také něco změnit). Uvedu sebe jako příklad. Můj osobní rekord na 2 km je 6:50.0, který je starý skoro tři roky. Tehdy moje základní vytrvalost byla 200 wattů při fr 18 (tep 145), 30 minut ve frekvenci 22 jsem jezdila za 1:52.8, 6 km ve frekvenci 26 za 1:49.0. Řada dalších testů dosahovala mých nejlepších výsledků, když nahlédnu do záznamů z roku 2021. Za poslední léta tyto výsledky však stagnovaly, stejně tak jako můj PR na 2 km, který jsem nezlepšila, ač jsem se vždy pohybovala velmi blízko. Jelikož jsem neviděla významné zlepšení na ostatních testech, nenastavila jsem si za poslední 2 roky, že chci jet 2 km za 6:45, protože takový test by asi úplně nedopadnul podle mých představ. Letos poprvé, po 3 letech, znovu konečně překonávám své staré rekordy. 30‘ ve fr 22 jsem před týdnem jela 1:52.5. Vidím významné zlepšení v posilovně, základní vytrvalost je zpět na 200 W, překonávám rekordy na ostatních testech, lépe jím, spím a vím, že jsem na tom tento rok mnohem lépe než před 3 lety, což jsem za poslední dvě sezóny říct nemohla. A není to jen můj pocit. Mám k tomu validní data. A proto si konečně mohu stanovit realistický cíl – zlepšit letošní 2 km na 6:49 a lépe. A vím, že je to možné, protože jsem už zvládla tréninkový 2 km ve frekvenci 30 bez přípravy za 6:52, během druhé fáze po ranních 20 km.
Je také důležité držet na paměti, že s věkem a lepšími časy bude stáhnout váš osobní rekord dolů těžší a těžší. Je rozdíl stáhnout 7:10 na 7:00 po jednom měsíci (můj první měsíc v Americe) versus stáhnout 6:50 na 6:49 po dvou sezónách. Proto buďte trpěliví a pochvalte se za každou staženou desetinu. Nenadávejte si za výkony, které nevyšly. Odneste si z nich, co jste se naučili, a spravte to příště.
3. Monitorujte svůj progres a porovnávejte se sami se sebou
Tímto navazuji na předešlý bod. S rostoucím objemem je těžké pamatovat si vaše předešlé výsledky, a tak doporučuji si je ukládat do jednoho místa, abyste si je pak mohli porovnat. Může to být cokoli – tréninkový deník, zápisník, složka v PC, telefonu... Moje galerie v telefonu je plná trenažérových obrazovek z každodenního tréninku, od tréninků v základní vytrvalosti (vč. tepu) po testování. V Americe po každém testování (dvakrát až třikrát týdně) trenéři sepíšou výsledky všech členů do sdíleného dokumentu, takže já mám přístup ke všem výsledkům celého týmu až do roku 2020. Ideální je si také zmonitorovat svoji váhu, alespoň měsíčně nebo ke každému 2 km/ 6 km, protože ta výsledek na trenažéru významně ovlivňuje.
Pokud se však chcete na trenažéru zlepšovat a užít si ho (jak se jen v rámci možností dá), zůstaňte interní. Ačkoli je někdy těžké se neporovnávat s ostatními, pamatujte, že byste se měli zaměřovat pouze na to, co můžete ovlivnit. A to jsou vaše výsledky. Čísla, která tahá někdo vedle vás, vy neovlivníte a pouze plýtváte energií, pokud si myslíte, že ano. Závoďte s nimi, ano, perte se. Ale jste to vy a váš self-talk, s kým se perete, a proto doporučuji zírat pouze na svůj monitor.
Pokračování se bude věnovat testování a tréninku základní vytrvalosti!