Na mistrovství světa se otevře výstava ROW ROW ROW RAČICE inspirovaná veslováním
13.9.2022
Mistrovství světa ve veslování doprovodí speciální událost zaměřená na současné výtvarné umění. Od 18. do 25. 9. vyroste přímo v račickém areálu dočasná galerie, kde se uskuteční výstava ROW ROW ROW RAČICE s mezinárodním zastoupením zaměřená na tvorbu inspirovanou veslováním. Výstava vzniká díky spolupráci Národního olympijského centra vodních sportů, Českého veslařského svazu a platformy Sport in Art.
Návštěvníci výstavy mohou obdivovat díla více než dvacítky výtvarníků, kteří se představí především v médiu malby, jako je to například v případě Michaela Rittsteina, Karla Štědrého, Aleny Anderlové, Romana Franty, Julia Reichela, Frithy Strand, Susan Wood, Davida Mazance a dalších, ale i velkorysé sochy od Jakuba Flejšara, Pauliny Skavové nebo Milana Caise či videoartu Zuzany Bahulové. Kromě českých se na výstavě představí také práce zahraničních výtvarníků.
Příznivci sportu i umění si díky výstavě mohou rozšířit své umělecké sbírky, ROW ROW ROW RAČICE totiž bude nakloněná prodeji. Výstava bude otevřená denně od 18. do 25. 9. bezplatně všem návštěvníkům Mistrovství světa. Ti se mohou těšit také na setkání s autory a komentovanou prohlídku. „Rozhodli jsme se, že Mistrovství světa tentokrát obohatíme o doprovodný program a přineseme do sportovního prostředí také výtvarnou kulturu, jejíž hodnota je pro člověka obzvlášť v této nejisté době tolik důležitá.”, objasňuje záměr výstavy předseda organizačního výboru Dušan Macháček.
Výstava bude probíhat ve zcela výjimečném prostoru. Do areálu se přiveze přímo pro tyto účely několik designových kontejnerových modulů, ze kterých díky společnosti Koma City vznikne architektonicky promyšlená POP-UP galerie Sport in Art s přímým výhledem na sportovní dění račického kanálu. Architektku výstavy si kurátor Petr Volf nezvolil nahodile, oslovil architektku Marianu Hankovou, která je současně také veslařkou. Petr Volf je výtvarný kritik, teoretik umění a autor první české publikace Sport je umění, jež propojení umění a sportu systematicky mapuje. O veslování mluví s obdivem: „Je to obecně překrásný, klasický sport, který se odehrává v utěšeném prostředí řek nebo umělých kanálů, v sepětí s vodním živlem. Je nabit pozitivní energií, má rytmus založený na souhře týmu, jako je tomu u osmiveslic, nebo na odhodlání jednotlivce.”, a tak není divu, že nadchlo tolik umělců, kteří na toto téma dokázali svým uměleckým jazykem zareagovat.
Alena Anderlová, která stěny výstavy pokryje svými malbami reaguje na tuto královskou sportovní disciplínu takto: „Spojení vodní hladiny s figurálním motivem je mi blízké. Voda je jedním z živlů, který se často objevuje v mých obrazech. Pro ROW ROW ROW jsem vytvořila několik středních a řadu menších obrazů, které tvoří uzavřené cykly. Důležitou roli v obrazech hraje zrcadlení vodní hladiny a odraz slunce. Posádka osmiveslice mi připomíná synchronizací pohybu jeden společný organismus. Napadlo mě vytvořit „vodní květ“ o osmi „okvětních plátcích“ (lodích) plující po hladině. Vzniklo několik variant, které se dají vzájemně animovat tak, že se obrazy skutečně hýbají, jako samotní veslaři.”
Událost iniciovala platforma Sport in Art, která se zaměřuje na propojení sportu a umění, shromažďuje to nejzajímavější s důrazem na českou i zahraniční výtvarnou scénu a to pak představuje veřejnosti. „Díky výstavě ROW ROW ROW RAČICE jsme si ověřili, jak je veslařská disciplína pro výtvarníky inspirativní. Umělecké výstupy jsou skvělým příkladem propojení světa umění a světa sportu, což je právě primární snahou Sport in Art.”, dodává Jan Dvořák, spoluzakladatel a výkonný ředitel projektu.