Mladí veslaři vylovili na ME v belgickém Hazewinkelu zlato a dvě stříbra

5.9.2022

O prvním zářijovém víkendu proběhlo Mistrovství Evropy do 23 let v Belgii. Česká výprava vyslala tři skifaře, dvojku, dvě párové čtyřky a osmu.

V neděli se podařilo první medaili pro české veslování získat Aničce Šantrůčkové na skifu. Anička vyhrála svoji rozjížďku a postupovala přímo do FA. Tam ji čekala letitá soupeřka, švýcarská závodnice Aurelia_Maxima Janzenová. Ta také brala zlato. Na druhém místě se ve finálovém závodě dlouho držela Ukrajinka. Anička však předvedla v posledních 500 metrech trati neuvěřitelné zrychlení, kdy náskok švýcarské závodnice, téměř 8 vteřin, stáhla v cíli na pouhé 3 vteřiny. Anička se stala vicemistryní Evropy.

Lehkovážná skifařka Anička Drnková závodila v nejobsazenější disciplíně. Nejprve dojela na čtvrtém místě v rozjížďce, následně vyhrála opravnou jízdu a postoupila do semifinále. V semifinále skončila na pátém místě a čekalo ji FB. Finále B vyhrála Irka, na druhém místě dojela Slovinka a s odstupem 6 vteřin na první místo dojela naše závodnice. Celkově bere Anička 9. místo na ME U23.

Poslední jednotlivec byl skifař lehkých vah Sam Ložek. Ten se také propracovával skrze opravnou jízdu, kde skončil na třetím místě a do FA postupovaly pouze první dvě lodě. Nicméně Sam ve svém FB předvedl neuvěřitelnou bojovnost v závěru závodu. Od startu vedl závod ázerbajdžánský závodník, který se postupně promíchal s Izraelcem a naším skifařem. Nakonec FB vyhrál Izraelec, druhý dojel Sam a na třetím místě pak Ázerbájdžánec.

Lehká dvojka mužů startovala pouze v 6 lodích a první závod byl jako TEST RACE. Ve finále pak dojela česká loď na čtvrtém místě. Prvních 5 lodí dojelo v těsném dojezdu s minimálními rozdíly.

V závěru nedělního programu nás čekaly dva závody s vidinou medailových pozic. Párové čtyřce mužů se podařilo vyhrát rozjížďku v nejrychlejším čase a postupit rovnou do finále A. Těsně za nimi dojela polská loď a z druhé jízdy byla silnou konkurencí německá posádka. Ještě 500 m před cílem vezli závod na první pozici Němci. Za naší posádkou na druhém místě se střídali na třetím a čtvrtém Poláci s Italy. Česká posádka zvítězila díky bojovnému finiši a v cíli se vyšvihla nad Němce o pouhých 0,37 vteřiny. Bronz brali Poláci.

Párová čtyřka žen ve své rozjížďce skončila na druhém místě a postupovala do opravné jízdy, kterou vyhrála nad Polkami. Vítězky rozjížďky, Rumunky, se také staly mistryněmi Evropy. Češky si dojely pro stříbro a Polky pro bronz.

Jako poslední závod české výpravy byla osma mužů. První závod šampionátu byl pro posádku také jako TEST RACE. Svůj finálový závod odstartovali muži dobře, na první pětistovce drželi druhé místo. Vítězná rumunská posádka jela start-cíl. S námi se v průběhu trati míchali Poláci a Britové. V cíli pak byli Britové o vteřinu rychlejší než Češi a brali bronz. Stříbro patřilo Polákům.