22.9.2022

Přehled MS Račice 2022

Mistrovství světa se v Račicích koná po 29 letech. V roce 1993 se české reprezentaci podařilo doveslovat pro stříbro na čtyřce s kormidelníkem a ten samý kov dovezl náš úspěšný skifař Václav Chalupa, který nestačil pouze na vítěze Thomase Langeho z Německa. Pro následující roky hostil tento veslařsko-kanoistický kanál spousty šampionátů. Česká juniorská výprava zde startovala na mistrovství světa v roce 2018 a odvezla si spoustu cenných kovů. Naposledy, minulý rok, zde proběhlo mistrovství světa závodníků do 23 let, opět párová čtyřka mužů zlatá. Toto závodiště je přívětivé i pro světové rekordy, právě z roku 2018 se jich spousta pro juniorskou kategorii drží v platnost dodnes.

Paraveslaři slaví 20 let od zařazení do programu. V rámci startů je MS v Račicích nejvíce obsazený paraveslařský šampionát. Zajímavostí je, že právě Račice před devětadvaceti lety byly místem, kde závod paraveslařů zažil premiéru jako ukázkový sport, který bude v programu pravidelně. Muselo uběhnout dalších 9 let a nakonec opět v Račicích slavíme druhou dekádu startů sportovců s hendikepem.

Zahájení mistrovství světa proběhlo v sobotu 17. září

Dopolední hodiny byly věnovány posledním tréninkům a nácvikům startů. Počasí moc vlídné nebylo a každou chvíli sportovce zalil déšť. Za to se sešlo skoro 700 dětí, aby uzavřelo celoroční soutěž a zabojovalo o vítězství v týmovém závodě na trenažéru. V závěru dne se v identickém závodě předvedli dospělí závodníci různých profesí. Projekt „ČESKO VESLUJE“ zaplnil celé Račice a vytvořil skvělou předzávodní atmosféru.

Samotné slavnostní otevření závodiště proběhlo ve večerních hodinách. Drony na obloze kouzlily opravdu neuvěřitelné obrazy. Jeden z těch výjimečných byl veslující dvojskif.

Start prvních závodů byl v neděli 18. září

Honza Potůček dojel ve své jízdě na 5. místě a pokračoval do opravné jízdy. V jeho závodě dojel na druhém místě norský veslař Kjetil Borch, který byl na OH v Tokiu stříbrný.

Lenka Antošová dojela na 4. místě, pouze první závodnice postupovala do semifinále. Vítězkou Lenčiny rozjížďky se stala Emma Twigg, aktuálně olympijská vítězka z Tokia.

Lehkovážný dvojskif mužů Míra Vraštil a Jirka Šimánek dojel na druhém místě za irskou posádkou. V tomto závodě postupovala 1.-4. loď do čtvrtfinále.

Dvojka mužů Adam Kulhánek a Honza Chládek dojela na pátém místě a pokračují do opravky.

Dvojskif mužů Kuba Podrazil a Honza Cincibuch dojel na třetím místě a postupují stejným způsobem jako lehkovážníci do čtvrtfinále.

V pondělí 19. září zaznamenala česká výprava první postup do semifinále.

Lenka má za sebou nedělní rozjížďku a v pondělí nastoupila do opravné jízdy. Naše nejlepší veslařka předvedla skvělou jízdu a závěrečný boj se švýcarskou závodnicí Jeanine Gmelin, která byla na OH v Tokiu pátá. Lenka byla v cílovém prostoru o dvě desetiny sekundy rychlejší a postoupila do semifinále. Na třetím místě dojela Kara Kohler, která na OH v Tokiu skončila na 3. místě ve finále B.

Lenku čeká semifinálová jízda 23. 9. v 11:46.

Třetí závodní den 20. září

V úterý se bojovalo o další semifinále.

Dvojka žen, Radka s Pavlínou, pokračovaly do opravné jízdy. Ta startovala v 11:22.

Lehká dvojka mužů si jela tzv. „předběžnou/cvičnou“ jízdu. Jirka s Milanem dojeli na 3. místě. Finále A a boj o medaile je čeká 23. 9. ve 14:28.

Verunka Činková s Kiki Neuhortovou dojely na 4. místě a pokračují do opravné jízdy. Lehkovážný dvojskif žen startuje ve 12:33.

Dvojskif žen Markéta a Alice dojel na 5. místě. Opravná jízda je v programu ve středu 21. září ve 12:07.

Noncox mužů má za sebou rozjížďku. Páté místo je poslalo do opravky. Chlapům můžete fandit v 11:44.

Ženská párová čtyřka dojela ve své rozjížďce také na 5. místě a dnes, chvíli po noncoxu, v 11:58 startuje opravnou jízdu.

Obdobně dopadla párová čtyřka mužů. Ze šestého místa v rozjížďce pokračují do dnešní opravné jízdy, start 12:05.

Další semifinále se podařilo vybojovat dvojce žen!

Pavlína s Radkou postoupily přes opravku do semifinále

Česká výprava má další posádku mezi 12 nejlepšími. Dvojku žen tedy čeká boj o finále A nebo B. Závod je na programu 22. 9. v 10:20 a holky startují v první dráze.

Noncoxu mužů se nepodařilo postoupit z opravné jízdy do sem A/B, čeká je tedy sem C/D.

Párová čtyřka mužů jela ve velmi těsném kontaktu s polem, i přesto pokračuje do finále C, závod o 13. až 18. místo.

I ženy lehkých vah pokračují do semfinále C/D.

Včerejší starty českých posádek uzavíral závod osem mužů. Česká loď dojela v rozjížďce na posledním místě. Opravná jízda je v programu 23. září a naše loď startuje ve 12:36.

Středa 21. září byla velice úspěšná pro oba dvojskify mužů, lehký i těžký dvojskif pokračují do semifinále.

Míra s Jirkou proletěli cílem

Britský komentátor už za kilometrem označil českou posádku jako "letící loď". A opravdu to tak vypadalo. Od startu byli kluci na první pozici. Za pětistovkou se držela v těsném závěsu italská posádka. Na kilometru měli Míra s Jirkou náskok téměř dvou sekund, s tím dojeli i do cíle, jen se změnilo pořadí lodí na druhém a třetím místě. Nicméně posledních 700 metrů byla naprostá nádhera a vypadalo to, že jejich jízda nikoho nestojí síly a je v ní ohromná lehkost. Všechny zbylé lodě se seřadily do jedné linie a v jedné vteřině doveslovala 2. až 5. loď.

Míru a Jirku čeká semifinále ve čtvrtek 22. 9. v podobném čase.

Jakub Podrazil a Honza Cincibuch předvedli skvělý souboj s Litevci v poslední pětistovce. Tohle si pusťte ze záznamu! Dvojskif vyrazil do závodu opatrněji. Na kilometru měl ztrátu 8 vteřin na vedoucí Australany. Ovšem česká posádka předvedla ohromné nasazení v poslední části závodu. S Litevci jeli v jedné úrovni, a nakonec se jim podařilo mohutným finišem soupeře zlomit. Dokonce, i když na třetím místě, ocitli se v jedné vteřině s druhou posádkou Řeků.

Česká výprava tedy zaznamenává další postup do semifinále!

Dvojskif Alice Prokešová a Markéta Nedělová pokračují z opravné jízdy do finále C.

Skifař Jan Potůček postoupil do finále E. Ve čtvrtek ho čeká poslední závod o 25. – 30. místo.

Čtvrteční závody přinesly postup do finále A v disciplíně dvojskif mužů lehkých vah

Míra s Jirkou vyhráli své semifinále a míří do boje o cenné kovy

Chtělo by se říct, že to bylo opakování středeční jízdy, faktem je, že oba veslaři jsou velmi zkušení a trať měli strategicky nádherně zvládnutou. Ostatní lodě si drželi pod kontrolou, při sebemenším útoku přecházeli ke zvýšení frekvence a odrazení dotírajících soupeřů.

Česká výprava má loď ve finále A!

Míro, Jirko, velké díky, tohle byla naprosto noblesní podívaná a velmi emotivní zážitek. I o tom je sport a vyzýváme fanoušky, přijeďte podpořit české závodníky, zažít jedinečnou atmosféru a vytvořit super povzbuzující náladu!

Dvojce žen Pavlíně Flamíkové a Radce Novotníkové unikla účast ve finále A

Holky předvedly skvělou jízdu, intenzivně se tlačily na chorvatskou dvojku. Bohužel, Chorvatky byly v závěrečné části trati rychlejší. Posádka postupuje do finále B a bude bojovat o 7.-12. místo.

Děkujeme a držíme pěsti do posledního závodu šampionátu!

Dvojka mužů Adam Kulhánek a Honza Chládek pokračují do finále D.

Finále D čeká i český noncox mužů

Skifař Jan Potůček ukončil své závody a dovesloval ve finále E na konečném 30. místě.

Starty českých závodníků v pátek 23. září

11:46 startuje Lenka Antošová semifinále A/B

11:56 start dvojskifu mužů Jakub Podrazila s Jan Cincibuch sem A/B

12:36 opravná jízda osmy mužů

14.28 finále A lehké dvojky mužů Jiří Kopáč, Milan Viktora

Nominovaní závodníci pro MS 2022:

Jan Potůček (skif); Jan Cincibuch, Jakub Podrazil (dvojskif); Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek (dvojskif lehkých vah); Jan Chládek, Adam Kulhánek (dvojka bez korm.); Milan Viktora, Jiří Kopáč (dvojka bez korm. lehkých vah); Adam Kapa, Jakub Kyncl, Matěj Mach, Dmytro Baranivskyj (čtyřka bez korm.); Filip Zima, Tomáš Šišma, Dalibor Neděla, Jan Fleissner (párová čtyřka); Daniel Nosek, Adam Šnajdr, Jan Čížek, Jan Chlebovský, Štěpán Keller, Marek Diblík, Václav Baldrián, Matouš Dočekal, kormidelnice Barbora Zelenková (osma).

Lenka Antošová (skif); Pavlína Flamíková, Radka Novotníková (dvojka bez korm.); Alice Prokešová, Markéta Nedělová (dvojskif); Kristýna Neuhortová, Veronika Činková (dvojskif lehkých vah); Anna Šantrůčková, Alžběta Zavadilová, Eliška Podrazilová, Barbora Podrazilová (párová čtyřka).

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Mistrovství světa bude vstupovat do šestého dne a čeká ho finálový víkend, boj o cenné kovy se blíží. Jak jsou na tom české posádky?