Lodní sporty Brno hostily jednání Komise pro rozvoj veslování

22.3.2023

Soubor:
17_25._let_cvs.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
169kB

V polovině března proběhlo v loděnici VK LS Brno jednání Komise pro rozvoj veslování s její pracovní skupinou, která řeší problematiku, jak zlepšit podmínky pro udržení veslařů ve věku 17 až 25 let. Jednání se aktivně zúčastnilo 15 zástupců klubů a veslařů a další byli připojeni pasivně přes on-line. Připojila se i Mady Novotná z Univerzity Yale v USA.

Po juniorské kategorii počet veslařů velmi klesá a s tímto fenoménem by se české veslování mělo vypořádat. Proto se Komise pro rozvoj veslování zabývá otázkou, co lze ze strany ČVS udělat pro veslaře ve věku 17 až 25 let, aby jich zůstávalo více aktivně veslovat.

Jsem velmi ráda, že se tato problematika začala konečně řešit, že se o problému předčasně končících veslařů začíná aktivně mluvit. Velmi důležité je zapojit do řešení situace mladé veslaře, znát jejich názor, hledat společně řešení. Velká většina mladých lidí chce studovat, hledejme možnost skloubit studium a veslování.“ říká trenérka Daniela Hlaváčová z VK Olomouc.

Možností je více a v první řadě mezi ně patří hledání souladu mezi veslováním a studiem na českých vysokých školách. A také podpory studia v zahraničí na univerzitách s univerzitními veslařskými týmy.

Je důležité že se takhle intenzivně začalo toto téma řešit. Mě nejvíce potěšilo otevření problematiky studia a veslování.“ říká trenérka Tereza Hanzlová z VK Bohemians.

Její kolegyně Michaela Burešová z VK LS Brno dodává: „Za mě jedno z nejdůležitějších témat je pomoc těmto veslařům se skloubením tréninku a školy, případně se zapojením do pracovního procesu. Podporovat studenty tak, aby kromě tréninku stihli i dokončit střední školu a mohli zdárně zvládat i vysokoškolské studium. Nabídnout jim spolupráci se školami v zahraničí, kde by mohli pokračovat v tréninku a po návratu se při dobré výkonnosti zapojit i mezi reprezentanty. Pokud nebudou mít odpovídající výkonnost, nabídnout jim výhledově zapojení do systému vysokoškolského veslování nebo do práce v klubech.“

Potenciál v sobě ukrývá i systematický rozvoj akademického veslování a diskutovaný vznik sportovních univerzitních center, jako na ČVK Brno, kde vzniká pilotní projekt sportovního univerzitního centra pro studenty z vysokých škol v Brně.

Mezi další témata patří některé z forem rozšíření B týmu mládežnické reprezentace, účast na zahraničních regatách a obecně nabídka závodních a jiných aktivit pro kategorie U19 a U23. na schůzce byla diskutována následující skladba aktivit pro tyto kategorie - viz PDF v příloze.

„Téma jak snížit odchody veslařů ve věku 17 až 25 let je široké a vychází ze změny priorit u současné generace mladých veslařů oproti době, kdy se vytvářel systém přípravy a soutěží mládežnických kategorií ve veslování. Úspěch a potřebnost závodníka jsou dlouhodobě vnímány zejména v souvislosti s reprezentací, která však na závodníky klade vysoké nároky a nemůže být z podstaty věci pro všechny“, říká ústřední trenér mládeže Vítek Kučera. A dodává „Největší výzvou zůstává, jak u veslování udržet a motivovat k aktivitě veslaře, kteří sice vysoké reprezentační nároky nesplňují, ale zároveň jsou v českém veslování vítanými a potřebnými.“

Nemůžeme být všichni reprezentanti, ale můžeme být všichni veslaři. Jedním z prvních opatření by proto mělo být soustředění ČVS na dvě souběžné priority, tj. na: reprezentaci a na všechny jiné formy veslování, a tedy na podporu klubového veslování.

Schůzka ukázala a potvrdila, že je zájem o "nereprezentační" veslování v kategorii 18+ v klubech, a to jak ze strany závodníků, tak i samotných klubů a trenérů. Některé kluby v této oblasti již výborně pracují. Jde teď o to, vymyslet způsob, jak tuto katego+rii podpořit ze strany svazu.“ říká Václav Maleček, člen Komise pro rozvoj veslování.

Schůzka pracovní skupiny Komise pro rozvoj veslování, která řešila problematiku, jak zlepšit podmínky pro veslaře ve věku 17 až 25 let, byla na podněty plná a nebyla určitě poslední. Navazovat teď bude průzkum názorů přímo mezi veslaři daného věku, odkaz na dotazník a výzva k jeho vyplnění bude zveřejněna v nejbližších dnech.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se schůzky zúčastnili a také zástupcům VK Lodní sporty Brno, kteří nám pro schůzku zapůjčili jednačku, zatopili v krbu a připravili občerstvení. Věřím, že se nám nastolená témata postupně podaří rozlousknout. Jako první se kluby mohou již letos těšit novou zahraniční regatu pro kategorii U19,“ uzavírá Michal Kurfirst, předseda Komise pro rozvoj veslování.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Lodní sporty Brno hostily jednání Komise pro rozvoj veslování

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352