Legendy olomouckého veslování slaví životní jubilea

31.12.2021

Zdeněk Vičík s vítěznou čtyřkou s kormidelníkemZdeněk Vičík s vítěznou čtyřkou s kormidelníkem
Zdeněk Vičík s vítěznou čtyřkou s kormidelníkem
Lubomír ZapletalLubomír Zapletal
Lubomír Zapletal
Zdeněk VičíkZdeněk Vičík
Zdeněk Vičík
Vítězové Primátorek 1953Vítězové Primátorek 1953
Vítězové Primátorek 1953
Zdeněk VičíkZdeněk Vičík
Zdeněk Vičík
Lubomír Zapletal na čtyřce bez kormidelníkaLubomír Zapletal na čtyřce bez kormidelníka
Lubomír Zapletal na čtyřce bez kormidelníka
Lubomír Zapletal jako trenérLubomír Zapletal jako trenér
Lubomír Zapletal jako trenér
Zdeněk VičíkZdeněk Vičík
Zdeněk Vičík

Dvě významné osobnosti nejen olomouckého, ale i československého veslování dnes slaví životní jubilea. Vynikající veslař, trenér, funkcionář a nestor olomouckého veslování, pan Zdeněk Vičík, se dožívá 90 let. O 20 roků později se narodil Lubomír Zapletal, vynikající veslař a medailista ze světových i evropských šampionátů.

Zdeněk Vičík přišel do loděnice VK Olomouc v roce 1949, když mu bylo 18 let. Brzy přestoupil do ATK Praha, pozdější Dukly, se kterým slavil největší úspěchy jako závodník. V roce 1953 vyhrál na osmě slavné Primátorky, díky čemuž se celá posádka kvalifikovala na mistrovství Evropy. V dánské Kodani pak vybojovala 5. místo. V roce 1970 začal Zdeněk Vičík působit v olomouckém oddíle jako trenér. Nejprve vedl žákovské a později dorostenecké kategorie. Největších úspěchů dosáhl se svými svěřenci v 80. a 90. letech, kdy olomoučtí junioři patřili pravidelně k republikové špičce. Stal se trenérem juniorského reprezentačního týmu a mnozí jeho svěřenci si přivezli medaile ze světových šampionátů. V roce 1986 dovedl na domácí vodě v Račicích čtyřku s kormidelníkem k titulu juniorských mistrů světa! Pokud mu to zdraví dovolí, dochází stále do klubu. Jeho postřehy, rady a zkušenosti jsou nesmírně cenné.

31. prosince 1951 se narodil Lubomír Zapletal. Trojnásobný účastník olympijských her začínal fotbalem a hokejem. Lubošův otec, výborný olomoucký trenér, ho však přetáhl k veslování. První mezinárodním úspěchem bylo třetí místo na závodech olympijských nadějí v Jajcích 1968. O rok později pomohl olomoucké osmě vyhrát juniorské mistrovství světa v Neapoli. Také do seniorské kategorie vlétl Lubomír Zapletal po hlavě. Hned v roce 1971 přivezl s Petrem Lakomým stříbro z ME v Kodani. O rok později jim na dvojce bez kormidelníka unikla bronzová medaile z olympiády v Mnichově o pouhých 0,07s. V roce 1973 přidal Lubomír Zapletal ml. druhé evropské stříbro, pro které si dojel v Moskvě na osmiveslici. Na OH v Montrealu 1976 skončil také s osmou na šestém místě. Poté se přesunul do čtyřky bez kormidelníka, se kterou se hned šestkrát během sedmi let probojoval do finálového závodu MS nebo olympijských her. V Amsterdamu 1977 vybojovala čtyřka bronzovou medaili na MS, o dva roky později na Bledu dojela druhá. Druhé čtvrté místo z olympijských her přišlo v Moskvě 1980. Aktivní kariéru měl ukončit na olympiádě v Los Angeles, což kvůli politickému rozhodnutí o neúčasti našich sportovců nevyšlo. Ve stejném roce na podzim však s veslováním doopravdy skončil. V 90. letech několik sezon pracoval ve výboru VK Olomouc. K veslování se vrátil s různými přestávkami až v roce 2005 v kategorii Masters. Od roku 2012 trénoval v klubu dorostence, nyní je trenérem juniorů.

Oběma oslavencům jménem Českého veslařského svazu přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví a radosti do dalších let!

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Legendy olomouckého veslování slaví životní jubilea

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352