Legendy olomouckého veslování slaví životní jubilea
31.12.2021
Dvě významné osobnosti nejen olomouckého, ale i československého veslování dnes slaví životní jubilea. Vynikající veslař, trenér, funkcionář a nestor olomouckého veslování, pan Zdeněk Vičík, se dožívá 90 let. O 20 roků později se narodil Lubomír Zapletal, vynikající veslař a medailista ze světových i evropských šampionátů.
Zdeněk Vičík přišel do loděnice VK Olomouc v roce 1949, když mu bylo 18 let. Brzy přestoupil do ATK Praha, pozdější Dukly, se kterým slavil největší úspěchy jako závodník. V roce 1953 vyhrál na osmě slavné Primátorky, díky čemuž se celá posádka kvalifikovala na mistrovství Evropy. V dánské Kodani pak vybojovala 5. místo. V roce 1970 začal Zdeněk Vičík působit v olomouckém oddíle jako trenér. Nejprve vedl žákovské a později dorostenecké kategorie. Největších úspěchů dosáhl se svými svěřenci v 80. a 90. letech, kdy olomoučtí junioři patřili pravidelně k republikové špičce. Stal se trenérem juniorského reprezentačního týmu a mnozí jeho svěřenci si přivezli medaile ze světových šampionátů. V roce 1986 dovedl na domácí vodě v Račicích čtyřku s kormidelníkem k titulu juniorských mistrů světa! Pokud mu to zdraví dovolí, dochází stále do klubu. Jeho postřehy, rady a zkušenosti jsou nesmírně cenné.
31. prosince 1951 se narodil Lubomír Zapletal. Trojnásobný účastník olympijských her začínal fotbalem a hokejem. Lubošův otec, výborný olomoucký trenér, ho však přetáhl k veslování. První mezinárodním úspěchem bylo třetí místo na závodech olympijských nadějí v Jajcích 1968. O rok později pomohl olomoucké osmě vyhrát juniorské mistrovství světa v Neapoli. Také do seniorské kategorie vlétl Lubomír Zapletal po hlavě. Hned v roce 1971 přivezl s Petrem Lakomým stříbro z ME v Kodani. O rok později jim na dvojce bez kormidelníka unikla bronzová medaile z olympiády v Mnichově o pouhých 0,07s. V roce 1973 přidal Lubomír Zapletal ml. druhé evropské stříbro, pro které si dojel v Moskvě na osmiveslici. Na OH v Montrealu 1976 skončil také s osmou na šestém místě. Poté se přesunul do čtyřky bez kormidelníka, se kterou se hned šestkrát během sedmi let probojoval do finálového závodu MS nebo olympijských her. V Amsterdamu 1977 vybojovala čtyřka bronzovou medaili na MS, o dva roky později na Bledu dojela druhá. Druhé čtvrté místo z olympijských her přišlo v Moskvě 1980. Aktivní kariéru měl ukončit na olympiádě v Los Angeles, což kvůli politickému rozhodnutí o neúčasti našich sportovců nevyšlo. Ve stejném roce na podzim však s veslováním doopravdy skončil. V 90. letech několik sezon pracoval ve výboru VK Olomouc. K veslování se vrátil s různými přestávkami až v roce 2005 v kategorii Masters. Od roku 2012 trénoval v klubu dorostence, nyní je trenérem juniorů.
Oběma oslavencům jménem Českého veslařského svazu přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví a radosti do dalších let!