Kathrin Boronová je čtvrtá nejúspěšnější veslařka historie. Jak se jí daří 15 let po konci kariéry?

29.11.2023

Se čtyřmi zlatými a jednou bronzovou olympijskou medailí patří na čtvrté místo v historické tabulce zlatých olympijských medailí žen. Je držitelkou medaile Thomase Kellera. Kathrin Boronová zažila sportovní systém před revolucí, kdy získala medaile na juniorských šampionátech a po revoluci, kdy mířila na olympijské hry.

Aktuálně popisuje, jaké to bylo pro ni, jaké to bylo pro ostatní sportovce, proč mnoho sportovců ukončilo kariéru a jak vidí veslování v současnosti?!

 

 

Kathrin od mládí věděla, že chce být sportovkyní. Její doménou byla atletika. Veslování nebylo zdaleka ve výběru top sportů.

 

Když Boronová vyrůstala ve východním Německu, měla přístup k vyspělému a soutěživému sportovnímu systému, jehož součástí byly sportovní školy pro mládež. Snažila se dostat na atletiku a nebyla vybrána, protože neprokázala "výkonnost odpovídající věku".

 

Říkala, že kritéria pro veslování byla jiná. Vyžadovalo to "přiměřenou tělesnou velikost vzhledem k věku a úroveň fyzické zdatnosti". Schopnost veslovat nebyla podmínkou. Boronová splnila požadavky a přestěhovala se do sportovního internátu. Tak začala její veslařská kariéra.

 

Během let, kdy Boronová působila jako juniorská veslařka, byla součástí východoněmeckého systému a v letech 1986 a 1987 si dojela pro zlato na mistrovství světa juniorů ve veslování.

 

Se sjednocením východního a západního Německa se sportovní podmínky změnily. To už měla za sebou dva tituly juniorské mistryně světa a dva tituly seniorské mistryně světa a směřovala k olympijským hrám v Barceloně v roce 1992.

"V bývalém východním Německu bylo o vás jako o úspěšného závodního sportovce dobře postaráno a byli jste chráněni," říká Boronová. "Existoval dobře organizovaný školní sportovní systém a poté profesionální podpora. Po sjednocení byl každý sportovec zodpovědný sám za sebe a bylo pro nás těžké přeorientovat se na tento nový život. Mnoho sportovců předčasně ukončilo sportovní kariéru.“

 

"Nějakou dobu mi trvalo, než jsem přišla na to, jak mít sportovní kariéru a povolání. Přerušila jsem studium sportu a začala se vzdělávat v bankovnictví. Toto rozhodnutí bylo základem mé dlouhé a úspěšné sportovní kariéry."

Trénink a závodění německých veslařů se nezměnily. Boronová pokračovala v bývalém východoněmeckém tréninkovém centru v Postupimi.

 

Kathrin během své mezinárodní kariéry závodila ve všech veslařských lodích a za svou nejoblíbenější loď, v níž získala olympijské zlato v Barceloně a Sydney, označuje dvojskif.

Aktuálně je Boronová již dávno v důchodu. Když se ohlíží za svou dlouhou a slavnou veslařskou kariérou, říká: “Je těžké vybrat nějaký vrchol, úspěch!“

 

"Úspěšně zažít pět olympijských her je něco mimořádného. Zisk dalších osmi titulů mistryně světa podtrhuje mou dlouholetou sportovní kariéru. Co pro mě možná vyčnívá, je návrat po mé "mateřské pauze". Narození dcery v roce 2002 je mým osobním vrcholem mimo sport, a přesto nemohu tuto zkušenost vnímat zcela izolovaně od sportu."

Odchod do důchodu byl pro Boronovou přirozeným vývojem. Vždycky plánovala "odejít" s velkým sportovním výsledkem, a to v okamžiku, než ji předjedou mladší veslaři.

 

"Věděla jsem velmi přesně, jak hodnotit svůj sportovní výkon. Proto mi bylo jasné, že olympijské hry 2008 budou moje poslední a že finále bude zároveň mým posledním závodem. Od té doby jsem už nezávodila."

 

Přestože Kathrin vystudovala obor bankovnictví, její kariéra zůstala spojena se sportem. Přešla k práci v marketingu a vztazích s veřejností na olympijské základně v Postupimi. Poté se stala trenérkou, než se s rodinou odstěhovala z Postupimi a začala pracovat pro společnost Deutsche Sporthilfe, která podporuje sportovce na jejich cestě za úspěchem. "Pracovat pro ně byl vždycky můj sen. Zvláště od té doby, co mě podporovali během mé vlastní sportovní kariéry."

 

Nejnověji Boronová působí v dolnosaském olympijském tréninkovém centru, kde radí sportovcům při jejich dvojí kariéře. "Jsem velmi vděčná za svou sportovní kariéru i za svůj dnešní život. Své rozmanité zkušenosti se snažím předávat mladým lidem v rámci své současné práce."

 

Kathrin zůstala spojena s veslováním, a přestože již nebydlí v Postupimi, je členkou postupimského veslařského klubu. Doufá, že se příští léto připojí k místnímu klubu a možná se bude věnovat veslování. Ráda by měla přehled o německém národním týmu a sledovala jeho úspěchy na mezinárodních veslařských soutěžích.

 

"Svým způsobem zůstanu s veslováním vždycky spojená, hlavně srdcem. Veslování a soutěžní sport obecně mě formovaly jako člověka i osobnost."

 

Kathrin se stále udržuje se v kondici, věnuje se různým sportům a každý den jezdí do práce a domů na kole. Letos ji bude 54 let.

 

ZDROJ WR

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Kathrin Boronová je čtvrtá nejúspěšnější veslařka historie. Jak se jí daří 15 let po konci kariéry?

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352