Registrované fórum
Přispívat mohou pouze zaregistrovaní uživatelé.
- Re: Re: Tento článek doporučuji......docela odvážná tvrzení....
zdenal Myslím si, že ani jeden z Ondráčků nechtěl nikoho pošpinit. Článek byl vydán bez jejich vědomí a oni sami s tímto faktem nejsou ani trochu spokojeni.
31.3.06 v 13:38 - Re: Re: Tento článek doporučuji......docela odvážná tvrzení....
zdenal Myslím si, že ani jeden z Ondráčků nechtěl nikoho pošpinit. Článek byl vydán bez jejich vědomí a oni sami s tímto faktem nejsou ani trochu spokojeni.
31.3.06 v 13:23 - Re: Tento článek doporučuji......docela odvážná tvrzení....
jaroslav To chce pan Ondráček pošpinit Duklu, protože
neměl v sezoně na to, aby s nimi závodil.24.3.06 v 9:18 - Tento článek doporučuji......docela odvážná tvrzení....
no_name http://lidovky.zpravy.cz/ln_noviny.asp?r=ln_noviny&c=A20060318_000171_ln_noviny_sko&klic=212241&mes=20060318
Odmítli dopovat, přišel trest
18. března 2006, Lidové noviny
Pošli e-mailem
Verze pro tisk
Diskuse
Svědectví o státem řízeném dopingu za dob ČSSR
Veslař Luboš Ondráček se v roce 1983 vzepřel systému. Člen Dukly Praha odmítl dopovat a záhy přišel trest.
Vedení veslařské sekce Armádního střediska vrcholového sportu s mnohonásobným mistrem ČSSR neprodloužilo smlouvu.
PRAHA Luboš Ondráček patřil společně se svým bratrem Pavlem k absolutní elitě československého veslování konce sedmdesátých a počátku osmdesátých let.
V roce 1981 se jako člen osmy prosadil ve finále mistrovství světa v Mnichově na šesté místo. Pavel Ondráček jel o rok později v osmiveslici, která na šampionátu v Luzernu získala osmé místo.
Kvalitní výsledky, ale socialistické Československo se v souboji s kapitalistickými zeměmi potřebovalo zviditelňovat medailemi. Jádro reprezentace tehdy tvořili, ostatně stejně jako dnes, veslaři pražské Dukly. Vedení armádního oddílu posléze usoudilo, že výkonnost obou bratrů - dvojčat stagnuje. A nabídlo jim „řešení“. Mnohonásobní mistři republiky ovšem dopovat odmítli. ASVS Dukla Praha se s nimi rozloučila.
Dukla jim dala perspektivu
Letos bude Ondráčkům, kteří převážnou část sportovní kariéry strávili společně na dvojce bez kormidelníka, jednapadesát. Oba jsou trenéry, Luboš navíc stavitelem závodních lodí.
Veslařští bratři zářili už v juniorské kategorii. Všimla si jich Dukla a v roce 1977 nastoupili základní vojenskou službu v pražské loděnici na Císařské louce. Hned v následující sezoně nabídla ASVS Dukla Praha oběma bratrům pětiletý „přestup“ mezi takzvané stálé stavy.
Byl to sen většiny tehdejších vrcholových sportovců, kteří se tak dostali k bezkonkurenčně nejlepším podmínkám k dalšímu výkonnostnímu růstu. A sportovní kvalita Ondráčků skutečně rostla.
Tvrdý trénink byl poznávacím znamením bratrské dvojice. Jenže v loděnici vídali kolegy, kteří přípravě evidentně tolik nedávali. Zejména v zimě, kdy se tvoří nezbytná základna výkonnosti do hlavní sezony. Kontrolní závody na jaře zpravidla Ondráčkovi vyhrávali. Na vrcholu léta, v období kolem světového šampionátu, však mnozí jejich kolegové z Dukly zrychlili tak neuvěřitelně, že se s nimi nedalo závodit.
„Najednou byli ne o třídu, ale spíš o dvě rychlejší. Ten raketový nástup výkonu některých veslařů v Dukle byl neuvěřitelný,“ vzpomíná Luboš Ondráček. Samozřejmě se kolem sebe rozhlížel.
„Bylo mi to divné. Zeptal jsem se lékaře, jestli ostatní něco neberou. Sdělil mi, že někteří mají k dispozici speciální preparáty, ale nesměl mi říct kdo a co přesně. Jen mi prozradil, že dvanáct veslařů má vedené zvláštní zdravotní karty. Když si vzpomenu, kolik tehdy bylo na Dukle mezi veslaři stálých stavů, tak to byli skoro všichni,“ říká.
Speciální preparáty ještě nemusejí znamenat doping. Ale proč s tím tolik tajností? Ondráčkovi se měli odpověď brzy dozvědět. Ještě předtím zažil Luboš, jak chutná finále mistrovství světa. V roce 1981 jel v reprezentační osmě, o rok později byl náhradníkem.
Na šampionátu v Luzernu měl čas se kolem sebe porozhlédnout. Československá čtyřka s kormidelníkem získala v roce 1982 senzační stříbrnou medaili. „Zvláštní bylo, že kluci ji vůbec neoslavovali. Samozřejmě se radovali, ale nikde netekl žádný alkohol. Což bylo divné. V zimě nasávali docela statečně a teď po obrovském úspěchu ani kapka. Přitom v té sezoně už před sebou neměli žádné velké závody. Při jejich nátuře bych čekal, že pivo poteče proudem!“ vybavuje si Ondráček.
Vysvětlení? „Není tajemstvím, že anabolika ničí játra. Společně s alkoholem se musí jednat o zničující kombinaci,“ podotýká veslař a dodává: „Dobře věděli, kdy se alkoholu nesmějí dotknout. Nepochybně měli instrukce. Oni si to však později v zimě vynahradili, až se jim organismus vyčistil,“ hořce se usmívá Ondráček. Je tato vzpomínka důkazem o dopování veslařů v Dukle Praha osmdesátých roků? Samozřejmě že ne. Kdo chce, vysvětlí si podivnou abstinenci oslavujících sportovců jinak.
Jenže v roce 1983 přišel jeden z trenérů veslařské Dukly Praha za bratry Ondráčkovými se slovy: „Kluci, vaše výkonnost už delší dobu stagnuje, ale naštěstí máme k dispozici preparáty, které tomu pomůžou!“ Luboš a Pavel Ondráčkovi speciální výživový program odmítli. V té době jim končil pětiletý kontrakt a Dukla jim další nenabídla.
Přežili dril „made in NDR“
Jiní však zůstali a překvapovali tím, jak se z hubených veslařů stávají sami sobě málo podobní chlapi s vypracovanou muskulaturou. Co to bylo za preparáty, trenér Ondráčkům neprozradil.
Bratři Ondráčkovi během své kariéry společně naveslovali přes sto tisíc kilometrů. Ve vrcholné fázi kariéry až osm tisíc kilometrů za rok. „Byla to doba, kdy se trenéři vzhlíželi v objemech přípravy veslařů NDR. Dnes se zdaleka tolik netrénuje,“ připomíná Luboš Ondráček.
On i jeho bratr jsou ale v jednapadesáti letech stoprocentně zdraví. Extrémní zátěže přežili, dodnes závodí v běhu na lyžích a udivují běžce specialisty v létě při krosových a silničních podnicích. Jak jsou na tom po zdravotní stránce někteří jejich kolegové z tehdejší Dukly? To už je jiná a v mnoha případech smutná kapitola...
***
Není tajemstvím, že anabolika ničí játra. Veslaři dobře věděli, kdy se alkoholu nesmějí dotknout.
Obrázek
Kniha o dopingu v Československu
Lidové noviny informovaly v rubrice Ofsajd jako první o tom, že se Ústav dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zabývá státem řízeným dopingem za dob bývalého ČSSR.
LN nyní přinášejí ukázky z chystané publikace, kterou ÚDV připravuje společně s Antidopingovým výborem ČR. Kniha si klade za cíl popsat dopingové praktiky v československém sportu před rokem 1989.
Přináší svědectví sportovců, funkcionářů i tehdejších politiků.
O autorovi| MANFRED STRNAD, autor je publicista
MANFRED STRNAD
s1s1
23.3.06 v 19:44 - informace
Katka Dobrý den,
chcela by som sa pridat a zacat trenovat
s veslovaním, je to mozné?
Mate skupinu zaciatocníkov, ku ktorým by som
sa mohla pridat?
Byvam v Prahe je mi 24. Dakujem.
Katka19.3.06 v 20:18 - Veslařská ročenka
Kačenka Nevíte náhodou někdo kdo dělá veslařskou ročenku a hlavně kdo tam vybírá ty fotky ????????
28.2.06 v 11:21 - jitka
tomíkk ahoj mrknete na http://www.veslo.websnadno.cz/
uvítam dalsí info nebo foto o teto osobe a rad jej zverejním13.2.06 v 11:52 - MČr Neratovice..pochvala!!!
BBB Zřejmě slušnej oddíl....Děkujeme...
31.1.06 v 20:46 - Re: Re: Re: K anketě
simír Vytrpěné na dřevech? Co je to za ptákovinu:-D Jediné čím můžou ti mladí trpět je váha těch dřev oproti uhlíkovým maconům, protože ty uhlíkové bývají lehčí. Není to však vždy pravidlem. A nechápu o co ti jde? Když tu píšeš jak velká zátěž veslování je, tak je snad logické, že ny jsi měl jednoznačně podpořit macony a o sekerách se ani nebavit. A nebo chceš povolit veslování až od juniorů? V jiných zemích(VB, Itálie...) se opravdu začíná později a to často od juniorů B(obdoba kategorie dorostu) Do těchto juniorů je asi jejich příprava zaměřena na veslařskou techniku, ne na to aby za to dokázali rvát a mohli na sekery. Ta technika, u Italů myslím si často vzorová, je asi ten rozhodující faktor proč je již zmíněná Itálie země veslování zaslíbená...
23.12.05 v 22:49 - Re: Re: K anketě
tombil ach jo jeden z tech co si myslej ze veslovani se deli na mladi vytrpene na drevech a mazaky na sekerach.. Premejslel jsi nekdy jak velka zatez veslovani je a jak dlouho se telo vyviji?? slysel jsem ze v Italii se zacina az v juniorech.. proc je potom Italie zeme veslovani zaslibena :) ??
23.12.05 v 22:36
Buďte v obraze
příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne
Kategorie