Do finále Knapková a Synek

24.8.2006

24.08.2006 16:00 E t o n - Skifaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek dnes vybojovali na světovém šampionátu veslařů v britském Etonu postup do finále. Medailisté z minulého šampionátu v japonském Gifu vyhráli své semifinálové jízdy a v sobotu se tak budou snažit navázat na své loňské úspěchy. Další čtyři české posádky za nepříznivých povětrnostních podmínek na jezeře Dorney již tak úspěšné nebyly a budou startovat v B-finále.

Knapková se do vedení dostala hned po startu. Do poloviny trati se s ní v kontaktu ještě držela Sophie Balmaryová z Francie, ale poté stříbrná skifařka z Gifu své dnešní největší soupeřce unikla a bez problémů si dojela pro vítězství. Potěšit ji mohla i skutečnost, že stejně jako v rozjížďce dosáhla lepšího času než hlavní favoritka MS a suverénka posledních sezon Jekatěrina Karstenová-Chodovičová z Běloruska.

Podobně si vedl i Synek, který v Etonu před rokem vyhrál při své mezinárodní premiéře závod Světového poháru. Obhájce bronzové medaile začal opatrněji, po 500 metrech byl třetí, ale poté se posunul do čela, které již až do cíle neopustil. Vedle vítězství navíc získal i cenný skalp olympijského vítěze z Atén Nora Olafa Tufteho.

Nejblíže postupu do velkého finále měl ze zbývajících reprezentantů skifař lehkých vah Michal Vabroušek, který skončil čtvrtý s odstupem 0,8 sekundy za třetím Gerardem van der Lindenem z Nizozemska. Mistr světa z roku 2000 začal pomaleji, ještě 500 před cílem byl pátý a ve finiši se posunul o jednu příčku výše.

Podobně se vedlo ženskému dvojskifu Garbriela Vařeková, Jitka Antošová, jenž byl až do závěrečného mezičasu na posledním místě. Díky mohutnému finiši skončily letošní mistryně světa do 23 let čtvrté.

O sedmé až dvanácté místo bude bojovat i dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jan Schindler, kteří dojeli v semifinále šestí. Podobně dopadla i čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Jakub Zof, Petr Vitásek, Jakub Gruber. Postup do A-finále by ale u úřadujících světových šampionů do 23 let, kteří nakonec skončili pátí, byl menším překvapením.

Vedle veslařů bojujících o postup do finále se dnes v Etonu představil i dvojskif Jakub Hanák, Martin Horváth, který obsadil v takzvaném C/D semifinále až čtvrté místo a bude startovat v D-finále.

V pátek čekají semifinálové jízdy párovou čtyřku David Jirka, Milan Doleček, Václav Chalupa, Tomáš Karas a dvojskif lehkých vah ve složení Jan a Ondřej Vetešníkové.