Češka Bára Hlachová startuje v legendárním závodě OXFORD x CAMBRIDGE

14.3.2023

„K Veslování jsem se dostala úplně náhodou! 

A teď?!

Teď vesluju za Oxford hlavně díky štěstí a podpoře mých rodičů a mého okolí.“

Kam vás může přivést náhoda. V létě, v roce 2017 se Bára rozhodla, že by veslování mohla být hezká letní aktivita. Bylo jí 19 let. Vydala se i se svým otcem na Lipno, kde díky Radkovi Šťovíčkovi své první veslařské záběry absolvovala pod dohledem Václava Chalupy. Bára pochází z Českého Krumlova. Na podzim v roce 2017 začala studovat v Praze a hledala místo, kde by mohla pokračovat ve veslování a trénovat s nějakou dívčí skupinou. Báry se ujala Iva Uhlová a u ní získala velkou zkušenost s týmem žen U23. Zjistila, kolik je nutné trénovat a jaký je veslařský život. Holky pro ni byly motorem a motivací.

 „Jsem moc vděčná za tuhle příležitost a holkám a Ivě moc děkuji,“ komentuje Bára. 

Náhody pokračovaly. Bára částečně vyrostla v Americe a chtěla se tam vrátit, podala si přihlášku na University of Massachusetts Amherst. Splněný sen a začátek studia na lingvistické katedře neznamenal vzdát se veslování. 

„Protože jsem nechtěla přestat s veslováním, napsala jsem trenérům, zdali by bylo možné se připojit k týmu. Z toho vyšla příjemná korespondence, a nakonec mi nabídli i sportovní stipendium. Na UMass Amherst jsem studovala 4 roky a jezdila jsem převážně v druhé osmě. Během covidu jsem krátce veslovala pod Tomášem Kacovským, který si mě vzal pod křídlo, byť jsem nedosahovala úrovně jeho svěřenkyň. V roce 2022 jsem odpromovala s dvěma diplomy, z lingvistiky a z matematiky. Rozhodla jsem se, že bych se ráda vrátila alespoň na chvíli do Evropy,“ pokračuje Bára ve vyprávění. 

Už se to zdá jako cesta a ne náhoda. Ve výběru, kam by Bára mohla pokračovat, byla i Anglie. Na Oxfordu vyučoval profesor, se kterým měla extra zájem pracovat. I přes určité zdravotní problémy a promeškání společného startu s týmem, Bára naskočila zpět do veslování a připravuje se v oxfordském ženském týmu.

„A teď, připravuji se na Boat Race, který se koná 26.března.“ 

Legendární závod anglických univerzitních veslařů, který se jede pouze v duelu OXFORD X CAMBRIDGE. 

„Příprava na závod O x C je náročná, jak fyzicky, tak psychicky. Je těžké kombinovat akademické povinnosti s těmi sportovními. V Americe to funguje trochu jinak - čas, který po nás můžou trenéři chtít, je přísně regulovaný a o sportovce je postaráno po mnoha stránkách. V Oxfordu se člověk o sebe musí mnohem více starat (např. v USA se trenéři starali o stravování, pokud jsme někam jely, v Oxfordu na toto musíme myslet samy a samy se připravit). Zní to sice malicherně, ale je to o dost času navíc, obzvlášť když k tomu člověk má i dost akademických povinností. Také tu není stanoven limit na počet hodin, co můžeme strávit tréninkem, schůzkami s trenéry atd., a tím pádem je těžké si někdy vzpomenout, že toho máme víc než jen veslování,“ popisuje Bára přípravu.

Boat Race je také velmi specifický závod. Je to v jistém slova smyslu nejčistší forma sportu. Jedou proti sobě jen dvě posádky, ten, kdo nevyhraje je poslední, ten, kdo vyhraje nedostane žádnou peněžní odměnu, jen obrovskou slávu. 

„Tato struktura ale zároveň znamená zvýšenou pozornost na posádky Oxfordu a Cambridge, a někdy je toho opravdu dost,“ doplňuje studentka Oxfordu.

„Samotné veslování v Anglii je moc fajn, země, podle mého názoru, veslováním žije mnohem více, než například USA či ČR. Existuje tu mraky klubů a je tu myslím vysoký standard. Mírné zimy také umožňují celoroční veslování, což je oproti mrazivému zimnímu Massachusetts uvítaná změna. Jsme tedy každý den na vodě, buď jednou či dvakrát, což doplňujeme se “suchou” přípravou na trenažérech a v posilovně. 

Veslaři jsou sledováni po celý rok a výběr do posádek probíhá neoficiálně až do dne závodu. Oficiálně jsou ale posádky vyhlášeny o něco dříve, nejdřív první osma a pak ta druhá. Výběr záleží na mnoha faktorech, od výsledků interních závodů mezi sebou (seat racing), tak po technice, čase na trenažéru, etc.. Jako asi všude po světě, je to složitý a mnohovrstevný proces,“ uzavírá Bára celý rozhovor o svých náhodách.

Bára potvrzuje světový trend, že úspěšní veslaři mohou být i ti, kteří s veslováním začnou později. Určitě je vhodné přijít s nějakou fyzickou výbavou, obzvláště, pokud začnete jako Bára v 19 letech. Ale není vyloučeno, že po pár letech tréninku a trpělivé přípravě, nemůžete jet mistrovství světa nebo se nominovat na olympiádu.

Báře velké díky za skvělý vhled do britsko-americké veslařské kultury a tréninkového prostředí. 

Sledujte legendární závod, Bára sedí v druhé oxfordské lodi, ale možné je vše a náhody existují, jak říká Bára: „Vesluju náhodou!“

 

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Češka Bára Hlachová startuje v legendárním závodě OXFORD x CAMBRIDGE

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352