Bleskáči přivezli z amerického turné zlato
30.10.2019
Členové Veslařského klubu Blesk během druhé poloviny října podnikli americké turné, aby nasáli atmosféru slavných regat ve východní části Spojených států amerických. Členem výpravy byl také Jaroslav Starosta. „Původní impuls přišel od Petra Masopusta, který žije ve Philadelphii, a do juniorů vesloval v Blesku. Pak odešel studovat do Bostonu. Když viděl naše výlety po regatách v Evropě, napsal, ať přijedeme za ním,“ odtajnil předseda nejstaršího českého veslařského klubu, jak vznikl plán vyrazit za „velkou louži.“ Spolu s ním do Ameriky vyrazila ještě šestice Ondřej Šimek, Ondřej Hlaváček, Petr Štyler, Ondřej Bloudek, Filip Schmidt a Jan Wallisch. Těchto sedm mužů v osmiveslici doplnil právě Petr Masopust a místní kormidelnice.
Prvním naplánovaným závodem byla Head Of The Charles Regatta, proto se první zastávkou skupiny Bleskáčů stal Boston, kde strávili 5 nocí u Igora Bílého, bývalého juniorského reprezentanta ze SVŠT Bratislava, který v roce 1987 emigroval přes Rakousko právě do Bostonu. Samozřejmě nechyběla ani návštěva hokejového utkání domácích Boston Bruins s Tampou Bay.
„V Bostonu nás doporučila jedna Američanka, kterou jsme vzali v Praze zaveslovat, do klubu Harvardské univerzity. Byla to velká pocta mít od nich půjčenou loď a zázemí přímo u trati zhruba v polovině závodu. Potkali jsme se tam i s Michalem Vabrouškem, který jel v mezinárodní posádce bývalých lehkovážných medailistů z MS,“ pochvaloval si Jarda Starosta skvělé zázemí, které se jim během největší regaty na světě dostalo. Na startu jubilejního 55. ročníku se objevilo 2265 posádek ze 762 různých klubů. „Závod na HORC pro nás byl obrovskou zkušeností. Davy lidí, záplavy vleků i lodí a nekonečné proudy čtyřek s kormidelníkem a osem startujících po 10 vteřinách. Pro naše poměry opravdu nepředstavitelné. Říkali jsme si, jak vůbec můžeme my jako Česko teto síle konkurovat. Ať už v mládežnických, tak především dospělých kategoriích,“ kroutí do teď Jarda nevěřícně hlavou nad počtem amerických veslařů. Kromě lodě si česká posádka vypůjčila také místní kormidelnici. S Holly Evans si vše domluvili již na dálku z Česka. Před závodem pražští veslaři stihli společně s Holly dva tréninky, aby si najeli náročnou trasu s velkými zatáčkami a pěti úzkými mosty. „Holly jela závod několikrát a moc nám pomohla,“ ocenili veslaři skvělou práci své kormidelnice. Osmiveslice Blesku nakonec skončila na pěkném 15. místě ve své kategorii Masters 40+. Na slavné regatě Head of the Charles se představili i další Češi. Čtrnáctiletý odchovanec Kondoru Brandýs, Jakub Syrůček, dojel se svojí americkou posádkou v konkurenci o několik let starších závodníků na 35. místě v kategorii párových čtyřek s kormidelníkem mládežníků. Michal Vabroušek vybojoval se svojí osmiveslicí skvělé 5. místo v kategorii Masters 50+.
Z Bostonu se parta Bleskáčů podívala na tři dny do New Yorku, kde kromě návštěvy Empire State Building udržovala formu ve fitku a jízdou na kole v Central parku. Následoval přesun do Philadelphie, kde čekala závodníky z Veslařského ostrova další velká výzva, Head of the Schuylkill Regatta. Na březích řeky Schuylkill leží 12 historických klubů, jejichž loděnice jsou postavené v anglickém stylu. V jednom z nich, pojmenovaném Malta, vesluje také Petr Masopust, a tak nebylo pochyb, ze kterého místa čeští veslaři vyrazí závodit. „Loď Filippi jsme měli jejich, ale nikdy nejela jako nepárová. Trochu jsme hledali krakorce a vesla si museli půjčit od Crokera, ale letěla jako šipka,“ pochvaloval si Jarda Starosta další osmiveslici, na které se během americké poutě svezli. Do závodu dlouhého 2.5 míle vyrazili s novou kormidelnicí Rachel Yuhas, kterou jim doporučila Holly. „Jela perfektně, děsně nás vyhecovala, a tak šla po vítězném závodě do vody, tak jak je u nás zvykem :-),“ neunikla Rachel vítězné koupeli v řece Schuylkill. Po rozehřívacím závodě v Bostonu tentokrát veslaři Blesku zazářili. O více jak 40s porazili vítěznou posádku z posledních dvou ročníků HOSR ze sousedního klubu a zaslouženě si domu odvezli zlaté medaile.
„Chtěli jsme vidět největší regaty a trochu se poučit pro náš Head. Zároveň také trochu udělat jeho propagaci. Vypadá, že se zadařilo a příští rok máme přislíbenou účast alespoň jedné posádky z USA.Jinak velké pozdvižení jsme způsobovali všude s našimi blazery. Všem se moc líbili a pokřikovali na nás i na ulici. Všude jsme potkávali milé lidi, co si chtěli povídat a pomoct nám. Udělali jsme, myslím, dobrou reklamu našemu Headu, rozdali plakáty na příští rok, tak snad někdo dorazí. No a my už můžeme vymýšlet další výzvu, kam vyrazit příště :-) ....něco se po světě určitě najde,“ zhodnotil na závěr vydařený výlet do USA jeden z hlavních pořadatelů závodu Head of Prague, který je na programu již tuto sobotu 2. listopadu.