Big Ten Championships „B10“, USA
20.5.2022
Jedná se o šampionát severovýchodních státu USA, ve kterém je 14 členů (Illinois, Indiana, Iowa, Maryland, Michigan, Michigan State, Minnesota, Nebraska, Northwestern, Ohio State, Penn State, Purdue, Rutgers, Wisconsin). Závodí proti sobě osmy a čtyřky s kormidelníkem jedné univerzity, a to v jeden den, kdy na konci po sečtení bodů vyhlásí vítěze. Ten si takto zajistí přímou nominaci na NCCA USA.
„Není jednoduché se udržet v první osmě. Měla jsem i silnou konkurenci. O svůj post jsem bojovala s olympioničkami. Vždycky jsem na sebe byla přísná a chtěla si držet vysoký standard. I proto mi samozřejmě béčková osma chutnala dost kysele, a za každou cenu jsem se den co den rvala o tu áčkovou. Pak jsem si ale něco uvědomila. Nehledě na to, kde člověk sedí, musí zatnout zuby a makat, netvářit se otráveně, a udělat co nejlepší práci v daný moment, protože šlape pro svůj tým, a ne pro sebe.
Každá posádka je důležitá a ovlivňuje se navzájem, a to, jak se jeden člověk projevuje, ovlivňuje 70 dalších lidí. Nikdy jsem se neocitla v kolektivu tolika trpělivých, silných, vlivných, odolných, a impozantních lidí, kteří sdílejí stejné hodnoty a cíle.
Ani tě nenapadne myslet na to, že jsi unavená, protože ta holka, co sedí před tebou a za tebou, je na tom úplně stejně a věří ti, že do toho dáváš tolik, jako ona. Protože, koneckonců, v osmě a ve čtyřce musí věřit jedna druhé,“ vypráví Natálie.
A jaká má pravidla B10?
Tento šampionát je bodovaný. Na závodě se začíná od nejpomalejší lodi po nejrychlejší. Do poslední chvíle není nic jasného a čeká se na start nejrychlejší lodě družstva. Celkově bodování významně ovlivňují starty béčkové a áčkové osmy. Je to tedy napínavé do posledních chvil. Závody probíhají jen jeden den. Startují čtyřky s kormidelníkem a osmy.
Postup je následující:
2n - second novice eight (ti, co začali veslovat na začátku sezony)
1n - first novice eight (ti, co začali veslovat na začátku sezony, rychlejší než 2n)
3v4 - third varsity four (třetí čtyřka)
2v4 - second varsity four (druha čtyřka)
1v4 - first varsity four (první čtyřka)
2v8 - second varsity eight (druha/ "béčková" osma, v té závodila Natálka)
1v8 - first varsity eight (první/ "áčková" osma)
„Vyhrát Big Ten je pro náš tým cílem každý rok, avšak naposledy se nám to povedlo v roce 2018. Vítězem a největším soupeřem byl Michigan, každoroční vítěz B10 (od 2018) a čtvrtý na šampionátu NCAA (tedy 4. v celé Americe v roce 2021).
Celý šampionát byl dost dramatický. Rozhodly starty dvou posledních osem. V béčkové osmě jsme dojely druhé, o pouhé 0.4 s od Michiganu. V cíli jsme ani nevěděly, kdo vyhrál a čekalo se na fotofiniš. Poté jely áčkové osmy (ve které sedí 3 olympioničky).
Naše loď vyhrála o 0.6 s, čímž potvrdila vítězství.
Výhrou na Big10 jsme si zajistili přímou kvalifikaci na NCAA Championships v Sarasotě, kde proti sobě závodí univerzity celé USA.
Letos jsem několikrát seděla v áčkové osmě. Denně potvrzuji svoji výkonnost a peru se o nejlepší místo v lodi. Bohužel, letošní čas na trenažéru 6:55, 5 nepřispěl k upevnění pozice v áčkové osmě. I přesto pro mě byl opravdu zážitek veslovat v jedné lodi s Annetou a Marii Kyridou.
Můj tým čítá 70 silných veslařek a je to opravdu tvrdá konkurence. Také zaleží na správné kombinaci a chemii v lodi, a proto se posádky mění pomalu každý druhý den. Mění se veslařky na vodě, z jedné lodi do druhé, sledují, o kolik daná veslařka zrychlí nebo naopak zpomalí loď“, popisuje Natka.
Držíme pěsti na poslední květnový víkend.