Jakub pochází z Brna a je aktivním členem VK Lodní sporty Brno. Svou veslařskou kariéru odstartoval ve 13 letech, když skončil s plaváním a hledal nový sport. Díky kamarádovi svého otce, který byl členem VK LS Brno, se dostal do kontaktu s trenérkou Kateřinou Hrstkovou (dříve Krejčovou), která ho zasvětila do světa veslování. Jeho veslařský talent se rychle projevil a již v roce 2021 pod vedením trenéra Jakuba Litery získal na dvojskifu stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy juniorů. Následující rok se stal juniorským mistrem světa i Evropy na párové čtyřce.
Jakub je všestranným sportovcem, což potvrdil během závodu Ironman Copenhagen, který úspěšně dokončil v roce 2023 v čase 10:22:05 a umístil se na 15. místě v jeho kategorii. V roce 2024 se rozhodl odejít studovat a veslovat do Ameriky, a to na Northeastern University v Bostonu, kde studoval strojní inženýrství. Po prvním semestru se rozhodl vrátit zpět do Česka, kde plánuje pokračovat ve veslování i studiu.
1. Co tě motivovalo k tomu, že ses rozhodl odejít studovat a veslovat na zahraniční univerzitu? Jak jsi vybíral školu a co tě na začátku nejvíce lákalo na této příležitosti?
Lákala mě možnost kombinovat sport a studium. Chtěl jsem se zlepšit ve veslování a u toho vystudovat VŠ, viděl jsem to jako nejlepší příležitost, jak toho dosáhnout. Na podzim 2023 jsem se byl podívat na tři školy v USA: Yale University, Northeastern University a Washington University. Na každé univerzitě jsem strávil 2 až 3 dny. Po návratu domů jsem se rozhodl pro Northeastern University, jednak proto, že mi dali nejlepší nabídku a měli tam o mě největší zájem.
2. Jak náročný byl proces přijetí a kontaktování trenérů? Co tě na tom překvapilo nebo co bys udělal jinak, kdybys začínal znovu?
Překvapilo mě, že akademická část přijetí byla jednodušší, než jsem čekal – stačily známky ze střední školy a skóre nad 130 bodů z Duolingo English Test. Zbytek už byl zařízen díky mým výsledkům ve veslování. Kdybych začínal znovu, chtěl bych si předem prohlédnout tréninkový plán, abych věděl, jestli trénují podle mě vyhovujících postupů, o kterých vím, že na ně moje tělo dobře reaguje.
3. Jaké byly tvé první dojmy z univerzitního prostředí a veslování v zahraničí? Splnila realita tvé očekávání, nebo tě něco zaskočilo?
Většina věcí byla taková, jak jsem očekával. Jedinou věcí, která mě překvapila, byl rozvrh tréninků. Tréninky začínaly v pět ráno, kdy jsme museli vstávat, protože autobus jel v 5:30. Na loď jsme se dostali kolem 6:40 a zpátky na kampus jsme se vraceli kolem deváté. Odpoledne nás čekal buď individuální trénink na trenažéru nebo dvakrát týdně posilovna. Ranní vstávání mi ale nevyhovovalo, protože celý den jsem většinou strávil spánkem a školou, neměl jsem vůbec čas na nic jiného.
4. Co tě vedlo k rozhodnutí ukončit studium a vrátit se do Česka? Bylo to spíše osobní rozhodnutí, nebo hrály roli i jiné faktory, jako například náročnost studijního programu, zdravotní problémy, nebo rozdíly v přístupu k veslování?
Můj hlavní cíl byl zlepšit se ve veslování, což mě vedlo do USA. Po prvním semestru jsem zjistil, že tamní tréninkový systém mi nevyhovuje, protože jsem se zlepšoval minimálně. Velice mi vadilo brzké ranní vstávání a dle mého názoru neefektivní způsob rozložení tréninku, kvůli tomu jsem byl permanentně unaven. Další pro mě nevyhovující věc byla týmová kultura.
5. Co ti tato zkušenost dala? Jak tě pobyt v zahraničí ovlivnil, ať už jako sportovce, nebo člověka?
Naučil jsem se víc si vážit toho, jak to funguje u nás a co tu máme. Zejména efektivní veřejnou dopravu. Získal jsem zajímavou zkušenost a určitě nelituji, že jsem tam jel.
6. Plánuješ pokračovat ve veslování v Česku? Máš motivaci a možnosti pokračovat ve veslování či studiu i v Česku, nebo máš jiné plány?
Můj aktuální plán je pokračovat ve veslování a dosáhnout co největšího úspěchu v seniorské kategorii. Vrátil jsem se do svého mateřského klubu a zde budu i pokračovat pod novým trenérským vedením Michala Vabrouška. Zároveň mám v plánu v Brně nastoupit na VUT.